Πορτογαλία Λιγκ Καπ: Μορεϊρένσε – Αρούκα

Στο «Χοακίμ Ντε Αλμέιδα Φρέιτας», ο τέταρτος και τελευταίος χρονικά νοκ άουτ προημιτελικός του Λιγκ Καπ, με τη Μορεϊρένσε να φιλοξενεί την Αρούκα, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά βρίσκεται η κάτοχος του τροπαίου Σπόρτινγκ, η οποία επικράτησε της Μπράγκα με το εμφατικό 5-0, η Ακαδέμικο Βισέου που πραγματοποίησε την έκπληξη στο γήπεδο της με τη Μποαβίστα (2-1) και η Πόρτο με το χθεσινό 2-0 σε βάρος της Ζιλ Βισέντε.

Πολύ μεγάλη επιτυχία για τη Μορεϊρένσε και μόνο η παρουσία της στα προημιτελικά, όντας ομάδα της 2ης κατηγορίας, η οποία μάλιστα παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις από την στιγμή που άφησε στην 2η θέση στον 3ο όμιλο την αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις Μπενφίκα. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων στην έδρα της Πεναφιέλ, πραγματοποιώντας με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο την ανατροπή και 4-2 ακολούθως φιλοξενώντας την Αμαδόρα, παρά το 0-1 της αντιπάλου της στο πρώτο ημίωρο του ματς, έχοντας στο φινάλε με τη Μπενφίκα το αβαντάζ και της ισοπαλίας. Σπουδαίες ευκαιρίες για τη Μπενφίκα στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τη Μορεϊρένσε όμως να «απαντάει» αρχικά με ένα οριζόντιο δοκάρι και το πέναλτι ακολούθως του Αντρέ Λουίς, με το οποίο άνοιξε το σκορ στο εικοστό πέμπτο λεπτό. Το 1-1 στην συνέχεια για τη Μπενφίκα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με θρίλερ το ματς στην επανάληψη, εκεί όπου οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες και από ένα δοκάρι.

Στην αντίπερα όχθη, δραματική πρόκριση για την Αρούκα στον 7ο όμιλο, καθώς πήρε την πρωτιά από την Φεϊρένσε στην διαφορά τερμάτων, αφού κατάφερε προηγουμένως να επικρατήσει 2-1 την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της ήδη αποκλεισμένης Σάντα Κλάρα, με το νικητήριο τέρμα στο ενενήντα ενώ έπαιζε με εννέα παίκτες. Είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες στο γήπεδο της με το ίδιο σκορ (1-1), με την Φεϊρένσε και τη Λεϊσόες και το καθοριστικό 3-0 στην έδρα της Ολιβεϊρένσε.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μορεϊρένσε και ισάριθμες για την Αρούκα, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοακίμ Ντε Αλμέιδα Φρέιτας», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με την αήττητη στο γήπεδο της Μορεϊρένσε με την ψυχολογία στα ύψη από την στιγμή που άφησε εκτός της Μπενφίκα, έχοντας απέναντι όμως την σκληροτράχηλη Αρούκα που πήρε «διπλό» πρόκρισης στις Αζόρες πετυχαίνοντας γκολ με εννέα παίκτες.