Κύπελλο Τουρκίας: Ανκαραγκουτσού – Μπεσίκτας

Το δεύτερο χρονικά νοκ άουτ ματς του σημερινού προγράμματος για την φάση των «16» του κυπέλλου, με την Ανκαραγκουτσού των Χατζηγιοβάννη και Μακέντα να φιλοξενεί τη Μπεσίκτας.

Τρία ματς επίσης στο χθεσινό πρόγραμμα, με την Σιβασπόρ να παίρνει εύκολη πρόκριση φιλοξενώντας την 3ης κατηγορίας Μπελεντιγιεσπόρ, την Γαλατά να επικρατεί 2-1 στην έδρα της Αλάνιασπορ, ενώ «διπλό» για την Καϊσέρισπορ στην παράταση σε βάρος της Αντάλιασπορ. Νοκ άουτ τα ματς της φάσης των «16», σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Εύκολη εντός έδρας πρόκριση στον προηγούμενο γύρο για την Ανκαραγκουτσού, καθώς «καθάρισε» από τις αρχές σχεδόν του δευτέρου ημιχρόνου στο 2-0 σε βάρος της 2ης κατηγορίας Τουζλασπόρ. Βασικός στόχος πάντως παραμένει το πρωτάθλημα, όντας πλέον στην 13η θέση και το +2 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη, μετά το πρόσφατο 1-3 στην έδρα της Ντεμιρσπόρ. Στην αντίπερα όχθη, τα εύκολα δύσκολα από τη Μπεσίκτας στον προηγούμενο γύρο μέχρι να επικρατήσει 4-2 της «μικρής» Σανλιουφασπόρ, καθώς μέχρι το εξηκοστό έκτο λεπτό η ομάδα της 3ης κατηγορίας ήταν 0-2 μπροστά στο σκορ. Η Μπεσίκτας πάντως κατάφερε με μία έκρηξη και τέσσερα γκολ μεταξύ εξηκοστού έβδομου και ογδοηκοστού πέμπτου λεπτού να αποφύγει τα χειρότερα. Ανατροπή επίσης και στο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος στην έδρα της Κονιασπόρ, εκεί όπου η Μπεσίκτας διαμόρφωσε το υπέρ της 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπεσίκτας και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Ανκαραγκουτσού.

Βασικός στόχος για την Ανκαραγκουτσού η παραμονή. Παρ’ όλα αυτά, δεδομένο πως θα προσπαθήσει για την έκπληξη, ειδικά από την στιγμή που η Μπεσίκτας, παρά τις νίκες της το τελευταίο διάστημα, δείχνει ευάλωτη αμυντικά.

Εκτίμηση:  Over 2,5