Τουρκία: Ντεμίρσπορ – Γκιρεσούν

Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του 2ου γύρου στο πρωτάθλημα της Τουρκίας, με τη Ντεμίρσπορ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην 3η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, ενώ στην 11η και το +3 από την επικίνδυνη ζώνη η Γκιρεσούν.

Επικράτηση με 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ανκαραγκουτσού, με το αποτέλεσμα αυτό να διατηρεί τη Ντεμίρσπορ στην 4η θέση και το -1 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα Μπασακσεχίρ. Μπροστά στο σκορ η Ντεμίρσπορ στο συγκεκριμένο ματς με κοντινό πλασέ του Σαρί στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (49΄), κόντρα πάντως στην ροή του αγώνα, καθώς η Ανκαραγκουτσού ήταν πολύ απειλητική και είχε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Το 1-1 στην συνέχεια στο εξηκοστό  λεπτό, με τη Ντεμίρσπορ όμως να παίρνει και πάλι το προβάδισμα στο εξήντα έξι, κόβοντας ουσιαστικά τα πόδια των φιλοξενούμενων, ενώ οριστικό τέλος στο ματς με το 3-1 στο εβδομήντα επτά. Στην αντίπερα όχθη, με σύμμαχο την τύχη η Γκιρεσούν στο 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Αντάλιασπορ, καθώς πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό στο 2023. Είχαν προηγηθεί δύο ήττες στα ισάριθμα ματς που είχε δώσει στο πρωτάθλημα στο νέο έτος, με 0-3 στην Τραπεζούντα από την πρωταθλήτρια Τραμπζονσπόρ και 0-1 φιλοξενώντας την ουραγό Ουμρανιγεσπόρ, με την Γκιρεσούν όπως προαναφέρθηκε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Ντεμίρσπορ, ισάριθμες για την Γκιρεσούν και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στα Άδανα.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική και αήττητη στο γήπεδο της στο πρωτάθλημα η Ντεμίρσπορ (6-2-0), εκτιμώντας πως έχει το προβάδισμα κόντρα στην απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά Γκιρεσούν. Ψάχνοντας κάτι ελκυστικό, συνδυασμός της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Εκτίμηση:  1 & Over 2,5