Κύπελλο Ελλάδας: Σερρες-ΑΕΚ

Στις Σέρρες ,η τοπική ομάδα θέλει να βάλει δύσκολα,έστω και για το γόητρο απέναντι στην Ενωση  που στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει  με 3-0.

Οι γηπεδούχοι είναι σε καταπληκξρική αγωνιστική κατάσταση, κάτι που πιστοποιεί όχι μόνο το 8 στα 8 στο Πρωτάθλημα και τον βόρειο όμιλο της Σούπερλιγκ 2, αλλά και το πρώτο ημίχρονο που έλαβε χώρα στην ΟΠΑΠ Αρένα όπου το 0-0 είχε σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.Στο  β μέρος, ωστόσο η Ενωση έβαλε τρία γκολ και  καθάρισε την μπουγάδα.  Από κει και πέρα, και στην επιστροφή στο Πρωτάθλημα ,η ομάδα του Δερμιτζάκη διέλυσε με 4-0 τον Ηρακλή Λάρισας κάνοντας ξέσπασμα στο β ημίχρονο. Στην αποστολή βρίκεται και ο νεαποκτηθέντας ,στοπερ, Τάσος Αυλωνίτης.

Αναλυτικά οι 23 παίκτες που περιλαμβάνονται στην αποστολή είναι οι: Κατσίκας, Τσομπανίδης, Γιαννίκογλου, Ζέρης, Πεταυράκης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης, Αυλωνίτης, Παντεκίδης, Κολομπίνο, Θυμιάνης, Στάϊκος, Σιόντης, Ανακογλου, Σοφιανός, Μούργος, Κανίς, Μασκανάκης, Κατσαντώνης, Παπαβασιλείου, Μπαϊροβιτς, Στίνα, Σαϊντ.

Εκτός αποστολής είναι οι Αλί Μπαμπά, Καρασαλίδης, Παπάζογλου, Δεληγιαννίδης, Δημητρίου, Καραμπέρης, Οικονόμου, Νάτσος, Τσαγκαλίδης, Κόντσι, Μασάι, Παπακωνσταντίνου.

Η ΑΕΚ, από την άλλη πλευρά , μετάτο 3-0 του πρώτου αγώνα, πάει πιο χαλαρή στη ρεβάνς. Προέρχεται απο τεράστιας σημασίας νίκη με  2-1, κάνοντας ανατροπή στη Νεάπολη, εκεί όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο γύρισε την κατάσταση με τα γκολ των Βίντα και Τσούμπερ. Ο Αλμέιδα αποφάσισε να ξεπεράσει κάποιους παίκτες όπως τους  Βίντα, Μουκουντί, Χατζησαφί,  Πινέδα και  Άμραμπατ, αλλά και τον  Λιβάι Γκαρσία.

Προϊστορία: Το 2009 για το Κύπελλο , το σκορ ήταν 0-0.

Εκτίμηση: Δεν περιμένω ένα χαλαρό αγώνα και για αυτό θα πάω με το γκολ γκολ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Γκολ γκολ