Πορτογαλία: Πάσος Φερέιρα – Ζιλ Βισέντε

Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Καπιτάλ Ντο Μόβελ», με την ουραγό Πάσος Φερέιρα να παίζει ουσιαστικά τα ρέστα της, την στιγμή πάντως που με νίκη η Ζιλ Βισέντε θα βρεθεί στο +7 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Πάσος Φερέιρα στο «Καπιτάλ Ντο Μόβελ», μάλιστα με οδυνηρό τρόπο, με 1-2 στην πρώτη εξ αυτών από τη Μπράγκα, καθώς είδες την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Ακολούθησε το ματς με τη Μπενφίκα, στο οποίο είδε την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος να μπαίνει δυνατά και να ξεκινάει με δύο τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο και στο οποίο όμως η Πάσος Φερέιρα είχε σημαντικές ευκαιρίες και τρία δοκάρια. Δύο ισοπαλίες και επτά ήττες για την Πάσος Φερέιρα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο πολύτιμα τρίποντα για την Ζιλ Βισέντε, με τα οποία βρέθηκε στην 15η θέση και το +4 από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα Σάντα Κλάρα που είναι στην γραμμή των μπαράζ παραμονής και το +5 από την προτελευταία Μαρίτιμο. Ανατροπή μάλιστα για την Ζιλ Βισέντε, τόσο στο 2-1 αρχικά φιλοξενώντας την Γκιμαράες, όσο και στο εκτός 3-1 της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη νεοφώτιστη και 5η στον βαθμολογικό πίνακα Κάσα Πία. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ζιλ Βισέντε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Πάσος Φερέιρα, τρεις για την Ζιλ Βισέντε και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ Ντο Μόβελ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες για την Πάσος, η οποία όμως πάλεψε και θα μπορούσε κάτι καλύτερο τόσο στο 1-2 από τη Μπράγκα όπου δέχθηκε γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, όσο και στο 0-2 από τη Μπενφίκα που είχε σημαντικές ευκαιρίες και τρία δοκάρια. Ματς «τελικός» βέβαια το σημερινό, καθώς αν δεν σπάσει το ρόδι, πολύ δύσκολα θα ανατρέψει την κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά, χωρίς πίεση και με καλή ψυχολογία η Ζιλ Βισέντε μετά τις ανατροπές με την Γκιμαράες και την Κάσα Πία.