Μεξικό: Ατλέτικο Σαν Λουίς – Πουέμπλα

Στο «Αλφόνσο Λάστρας Ραμίρες» του Σαν Λουίς, το ματς ανάμεσα στην τοπική Ατλέτικο και την Πουέμπλα, με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κλαουσούρα.

Πέντε βαθμοί για την Ατλέτικο Σαν Λουίς στις τέσσερις προηγούμενες αγωνιστικές, με το σημερινό μάλιστα να είναι το δεύτερο στο «Αλφόνσο Λάστρας Ραμίρες» μετά το 0-0 με την Γουαδαλαχάρα. Μοναδικό τρίποντο επίσης το 3-2 της πρεμιέρας στην έδρα της Νεκάξα, ενώ 1-3 σε αυτή της Μοντερέι και επιτυχία σίγουρα το εκτός 0-0 με την Τίγκρες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο 38χρονος Αργεντινός γκολκίπερ Μπαροβέρο, ο οποίος κράτησε μόνος του σχεδόν την Τίγκρες, η οποία στο μεταξύ τους ματς σημαντικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι. Δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Ατλέτικο Σαν Λουίς, καθώς στη μοναδική της αντεπίθεση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ζήτησε πέναλτι για χέρι στην περιοχή της Τίγκρες, το οποίο όμως της αρνήθηκε ο διαιτητής (δεν έγινε χρήση VAR).

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για την Πουέμπλα, με βαρύ 1-5 στην πρεμιέρα στην έδρα της πρωταθλήτριας Πατσούκα, εντός 2-0 ακολούθως σε βάρος της Κερέταρο, 2-2 στο «Αζτέκα» με την Κλαμπ Αμέρικα, ενώ 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μοντερέι. Πιο απειλητική η Πουέμπλα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μοντερέι, στο οποίο πάντως χρειάστηκε ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για να βρεθεί στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό μπροστά στο σκορ. Αδικαιολόγητο πάντως μπλακ άουτ στο τελευταίο ημίωρο του ματς, δίνοντας την ευκαιρία στη Μοντερέι να ισοφαρίσει αρχικά στο εξήντα τέσσερα και να πραγματοποιήσει ακολούθως την ανατροπή στο εβδομήντα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ατλέτικο Σαν Λουίς και τρεις για την Πουέμπλα, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Λάστρας Ραμίρες».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ισάξιων ομάδων.

Εκτίμηση:  Over 2,5