Αργεντινή: Αρχεντίνος Τζούνιορς – Ντεπορτίβο Ριέστρα

Στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» το ματς που ανοίγει χρονικά το σημερινό πρόγραμμα, με την Αρχεντίνος Τζούνιορς να φιλοξενεί τη νεοφώτιστη Ντεπορτίβο Ριέστρα, έχοντας στόχο, μετά το 1-1 της πρεμιέρας με την Ρίβερ Πλέιτ στο «Μονουμεντάλ», να σπάσει το ρόδι.

Να σημειωθεί πως και φέτος συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο η Λίγκα Προφεσιονάλ, με την Κόπα Ντε Λα Λίγκα και το κανονικό πρωτάθλημα, με τις δύο νικήτριες στην συνέχεια να παίζουν στον τελικό. Οι 28 ομάδες χωρισμένες σε δύο ομίλους των δεκατεσσάρων στην Κόπα Ντε Λα Λίγκα, με τις τέσσερις πρώτες να παίρνουν την πρόκριση για τα πλέι οφ και τα χιαστί νοκ άουτ.

Πικρή γεύση για την Αρχεντίνος Τζούνιορς από το 1-1 της πρεμιέρας με την Ρίβερ Πλέιτ, καθώς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, είχε περισσότερες και πιο σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε φύγει με κάτι περισσότερο από το «Μονουμεντάλ». Πίσω στο σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), καταφέρνοντας όμως να φτάσει στο 1-1 στο ογδοηκοστό τέταρτο λεπτό, σε μία φάση στην οποία, ο 23χρονος Μοντιέλ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα (80΄), πέρασε τρεις αντιπάλους και πλάσαρε ιδανικά από το ύψος περίπου του πέναλτι.

Στην άλλη πλευρά, ικανοποιημένη θα μπορούσαμε να πούμε η νεοφώτιστη Ντεπορτίβο Ριέστρα, από το 0-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Ινστιτούτο, στο πρώτο ματς της ιστορίας της στη μεγάλη κατηγορία. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τη Ντεπορτίβο Ριέστρα πάντως αρκετά φλύαρη αν και είχε στο δεύτερο ημίχρονο αριθμητικό πλεονέκτημα, «πληρώνοντας» ουσιαστικά την απειρία της και την έλλειψε καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την εικόνα των δύο ομάδων από τα ματς της πρεμιέρας. Επιτυχία μέχρι ένα σημείο το 0-0 της πρεμιέρας με την Ινστιτούτο, σημειώνοντας όμως πως η Ντεπορτίβο Ριέστρα έδειξε την απειρία της αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, εκτιμώντας πως αν η Αρχεντίνος Τζούνιορς είναι πιο εύστοχη, σε σχέση με το 1-1 με την Ρίβερ, θα σπάσει, εύκολα ή δύσκολά, το ρόδι.