Αργεντινή: Σαν Λορέντζο – Ουνιόν Σάντα Φε

Με στόχο να σπάσει το ρόδι στην φετινή διοργάνωση η Σαν Λορέντζο, η οποία φιλοξενεί στο «Πέδρο Μπιδεγαΐν» την Ουνιόν Σάντα Φε που έχει από την πλευρά της τρεις βαθμούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Να σημειωθεί πως και φέτος συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο η Λίγκα Προφεσιονάλ, με την Κόπα Ντε Λα Λίγκα και το κανονικό πρωτάθλημα, με τις δύο νικήτριες στην συνέχεια να παίζουν στον τελικό. Οι 28 ομάδες χωρισμένες σε δύο ομίλους των δεκατεσσάρων στην Κόπα Ντε Λα Λίγκα, με τις τέσσερις πρώτες να παίρνουν την πρόκριση για τα πλέι οφ και τα χιαστί νοκ άουτ.

Ένας μόλις βαθμός σε δύο ματς για την Σαν Λορέντζο, η οποία μετά το 0-2 στο ντέρμπι της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη Λανούς, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην Κόρδοβα με την τοπική Μπελγράνο. Πιο απειλητική η Σαν Λορέντζο στο ματς στην έδρα της Μπελγράνο, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι και στο οποίο όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εικοστό έκτο λεπτό. Με αριθμητικό πλεονέκτημα πάντως στο εξήντα έξι, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε μέχρι ενός σημείου, καθώς ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με μία κοντινή κεφαλιά του Μπαρέιρο, αλλά δεν κατάφερε παρά την υπεροχή της στο τελευταίο εικοσάλεπτο να πραγματοποιήσει την ανατροπή.

Στην άλλη πλευρά, τρεις βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για την Ουνιόν στις δύο πρώτες αγωνιστικές, με την ομάδα της Σάντα Φε να επικρατεί 1-0 στην πρεμιέρα στην έδρα της Ράσινγκ, αλλά να γνωρίζει την ήττα με 0-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Εστουδιάντες. Κυρίαρχος η Ουνιόν στο ματς με την Εστουδιάντες, έχοντας πολλές ευκαιρίες και ένα δοκάρι, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να την «τιμωρεί», κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σαν Λορέντζο και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουνιόν Σάντα Φε.

Να πω την αλήθεια, πρώτη μου σκέψη λόγω έδρας αλλά και της καλής εικόνας της Σαν Λορέντζο παρά το εκτός 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Μπελγράνο, ήταν ο «άσος». Παρ’ όλα αυτά, καλή η εικόνα και της Ουνιόν παρά το άτυχο 0-1 με την Εστουδιάντες, σημειώνοντας επίσης, πως η ομάδα της Σάντα Φε έδειξε τα δόντια της στην πρεμιέρα με το «διπλό» στην πρωτεύουσα με την Ράσινγκ.