Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Ακτή Ελεφαντοστού – Λαϊκή Δημοκρατία Κονγκό

Ο δεύτερος χρονικά ημιτελικό του κυπέλλου εθνών Αφρικής, με την διοργανώτρια Ακτή Ελεφαντοστού να φιλοξενεί τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό. Απαραίτητη σημείωση, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι, ενώ λίγες ώρες νωρίτερα η Νιγηρία αντιμετωπίζει τη Νότια Αφρική.

Πορεία βγαλμένη πραγματικά από τα παραμύθια για την Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία ξεκίνησε με το 2-0 της πρεμιέρας σε βάρος της αδύναμης Γουινέας Μπισάου και η οποία στην συνέχεια, μετά το 0-1 από τη Νιγηρία και το βαρύ 0-4 την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων από την Ισημερινή Γουινέα ήταν κατά μεγάλο ποσοστό αποκλεισμένη. Άξιο αναφοράς μάλιστα, πως αμέσως μετά το 0-4 από την Ισημερινή Γουινέα απομακρύνθηκε ο70χρονος Γάλλος προπονητής Ζαν-Λουίς Γκασέ, χωρίς η ομοσπονδία της χώρας να περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων. Το θαύμα όμως που ελάχιστοι περίμεναν έγινε και η Ακτή Ελεφαντοστού προκρίθηκε ως μία εκ των τεσσάρων καλύτερων τρίτων των ομίλων, λόγω της απίστευτης «αυτοκτονίας» της Γκάνας και το «δώρο» του αδιάφορου ουσιαστικά Μαρόκου που κέρδισε την Ζάμπια. Μαγικά πράγμα ακολούθως στους «16» με την Ακτή Ελεφαντοστού να ισοφαρίζει λίγο πριν το φινάλε την Σενεγάλη (1-1), ο Μανέ να χάνει τετ α τετ στην παράταση και οι διοργανωτές να επικρατούν στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ υπήρχε και συνέχεια στον προημιτελικό με το Μάλι. Μπροστά στο σκορ το Μάλι, που είχε και χαμένο πέναλτι, με την Ακτή να ισοφαρίζει στα χασομέρια και να κερδίζει 2-1 στη λήξη της παράτασης, παίζοντας με παίκτη λιγότερο.

Στο αντίποδα, άξιο αναφοράς, πως η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά με μόλις μία νίκη, το 3-1 των προημιτελικών, όπου πραγματοποίησε μάλιστα την ανατροπή με την Γουινέα. Τέσσερις ισοπαλίες νωρίτερα, τρεις στην φάση των ομίλων (Ζάμπια 1-1, Μαρόκο 1-1, Τανζανία 0-0) και το 1-1 με την Αίγυπτο στους «16» όπου πανηγύρισε στην συνέχεια την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι.

Προϊστορία: Δύο ματς την τελευταία δεκαετία σε ματς κυπέλλου εθνών Αφρικής, αμφότερα σε φάσεις ομίλων, το 2015 στα γήπεδα της Ισημερινής Γουινέας, με νικήτρια την Ακτή Ελεφαντοστού με 2-1, ενώ 2-2 το 2017 στα γήπεδα της Γκαμπόν.

Πορεία όπως προαναφέρθηκε βγαλμένη από τα παραμύθια για την Ακτή Ελεφαντοστού, ενώ με μία μόλις νίκη και τέσσερις ισοπαλίες η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, σε ένα ημιτελικό που δεν βάζεις για σημείο το χέρι σου στην φωτιά.