Κολομβία: Τζούνιορ – Ντεπορτίβο Πάστο

Σε ρόλο φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, η Τζούνιορ φιλοξενώντας στο «Μετροπολιτάνο» της Μπαρανκίγια τη Ντεπορτίβο Πάστο, με την πρωταθλήτρια Κολομβίας να ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι οκτώ πρώτες ομάδες της κανονικής διάρκειας του φετινού Απερτούρα συνεχίζουν στα πλέι οφ, εκεί όπου σχηματίζουν δύο ομίλους των τεσσάρων, με τις νικήτριες αυτών στην συνέχεια να διεκδικούν τον τίτλο σε διπλό τελικό.

Στην 1η θέση της κανονικής διάρκειας του φετινού Απερτούρα η Τζούνιορ μετά την ολοκλήρωση τεσσάρων αγωνιστικών, μετρώντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία, με 2-0 στην πρεμιέρα στη Μπαρανκίγια με τη Μπουκαραμάνγκα, 2-2 στην Τούνχα με την τοπική Τσικό, 3-0 φιλοξενώντας τη Μεντεγίν και 1-0 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Αλιάνσα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Αλιάνσα, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για την Τζούνιορ, η οποία είχε στο πρώτο ημίχρονο και ένα δοκάρι με το σκορ στο 0-0 και η οποία βρήκε τελικά δίχτυα με ένα πέναλτι του Μπάκα στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό.

Στον αντίποδα, τέσσερις βαθμοί για τη Ντεπορτίβο Πάστο στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, μετά τις ήττες στο ξεκίνημα στο γήπεδο της από την Σάντα Φε στην πρεμιέρα (0-1) και ακολούθως από τη Ντεπόρτες Τολίμα (1-4). Πολύτιμο σίγουρα το «διπλό» της 3ης αγωνιστικής στην Περέιρα σε βάρος της ομώνυμης ομάδας (1-0), ενώ οδυνηρό το 1-1 που ακολούθησε φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες, όχι μόνο από τον τρόπο που προήλθε, αλλά και γιατί πέταξε ουσιαστικά την επιτυχία που είχε προηγηθεί. Μπροστά στο σκορ η Ντεπορτίβο Πάστο στο ματς με την Τζαγκουάρες στο πενήντα, με ένα εντός περιοχής σουτ του Νιέβα, έχοντας μάλιστα στην συνέχεια ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα για να καθαρίσει το ματς. Η αδυναμία της πάντως να φτάσει στο 2-0 έφερε και την «τιμωρία» της στις καθυστερήσεις, καθώς η αντίπαλος της ισοφάρισε στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Τζούνιορ, δύο για τη Ντεπορτίβο Πάστο και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μπαρανκίγια, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εντός έδρας ματς από αυτά που η πρωταθλήτρια Κολομβίας αν είναι προσεκτική, εύκολα ή δύσκολα, φτάνει στο τρίποντο.