Πορτογαλία: Εστρέλα – Πορτιμονένσε

Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Ζοσέ Γκόμες» της Αμαδόρα, με την τοπική Εστρέλα στην 16η θέση και την γραμμή των μπαράζ και την Πορτιμονένσε στην 12η και το +3 από την σημερινή της αντίπαλο.

Τρεις συνεχόμενες ήττες και χωρίς τρίποντο γενικότερα για έξι αγωνιστικές, μετά και το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στο Εστορίλ από την ομώνυμη ομάδα, με την Εστρέλα να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο, όντας όπως προαναφέρθηκε, στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς στο Εστορίλ, με την ομώνυμη ομάδα πάντως να έχει τις περισσότερες, φτάνοντας στο υπέρ της αποτέλεσμα στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό.

Στην άλλη πλευρά, 1-2 την περασμένη εβδομάδα για την Πορτιμονένσε φιλοξενώντας την Αρούκα, βλέποντας την ομάδα του Πορτιμάο να πετάει ουσιαστικά στα σκουπίδια το μεγάλο «διπλό» που είχε προηγηθεί κόντρα στη Μποαβίστα (4-1). Πιο απειλητική η Αρούκα στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, αιφνιδιάζοντας την Πορτιμονένσε με δύο τέρματα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες στην συνέχεια και για ένα τρίτο γκολ. Η αδυναμία της πάντως να φτάσει στο 0-3, έδωσε την ευκαιρία στη μετριότατη Πορτιμονένσε να μειώσει σε 1-2, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομήντα και να έχει οριζόντιο δοκάρι στο ενενήντα.

Προϊστορία: Το σημερινό θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Εστρέλα, ενώ 1-1 σε  αυτό του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος στην έδρα της Πορτιμονένσε.

Δεδομένο πως η Εστρέλα θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, όπως όμως πως η πίεση που υπάρχει την κάνει ευάλωτη. Δεν θα μπλέξω με σημείο, καθώς μπορεί η Πορτιμονένσε να είναι από την πλευρά της απρόβλεπτη, αλλά έχει και δύο «διπλά» στο πρωτάθλημα με ομάδες που έχει πλάτη, το πρόσφατο 4-1 με τη Μποαβίστα και το 3-2 με την ουραγό Βιζέλα.

Εκτίμηση:  Over 2,5