Αργεντινή: Ταγέρες – Ρίβερ Πλέιτ

Το τελευταίο χρονικά και ταυτόχρονα σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος στο «Μάριο Αλμπέρτο Κέμπες» της Κόρδοβα, με την τοπική Ταγέρες με στόχο να βάλει τέλος στο αήττητο της «μεγάλης» σημερινής της αντιπάλου και την Ρίβερ Πλέιτ για το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει στην 1η θέση του 1ου ομίλου.

Να σημειωθεί πως και φέτος συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο η Λίγκα Προφεσιονάλ, με την Κόπα Ντε Λα Λίγκα και το κανονικό πρωτάθλημα, με τις δύο νικήτριες στην συνέχεια να παίζουν στον τελικό. Οι 28 ομάδες χωρισμένες σε δύο ομίλους των δεκατεσσάρων στην Κόπα Ντε Λα Λίγκα, με τις τέσσερις πρώτες να παίρνουν την πρόκριση για τα πλέι οφ και τα χιαστί νοκ άουτ. Υπάρχει επίσης η συνολική βαθμολογία των δύο ομίλων, με τις εννέα πρώτες στις διεθνείς διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής και την τελευταία να κατηφορίζει στην 2η κατηγορία και η ειδική του υποβιβασμού, όπου πέφτει μόνο η ουραγός. Πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας στην κανονική διάρκεια είναι η διαφορά τερμάτων και ακολούθως η καλύτερη επίθεση.

Ένας βαθμός για την Ταγέρες, σε δύο εκτός έδρας ματς στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με την ομάδα της Κόρδοβα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 6η θέση και στο -2 τόσο από την Ρίβερ Πλέιτ όσο και την πρώτη τετράδα του 1ου ομίλου. Ήττα με 1-2 αρχικά από τη Μπαράκας, ενώ 2-2 την περασμένη εβδομάδα κόντρα στο ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα Κόρδοβα. Πίσω στο σκορ στο ντέρμπι στο πρώτο μόλις λεπτό, με την «απάντηση» όμως της Ταγέρες στο τριάντα, με ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Σόσα. Το προβάδισμα εκ νέου στη Μπελγράνο στο τριάντα επτά, με την Ταγέρες ακολούθως να έχει χαμένο πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), αλλά να ισοφαρίζει όμως με ένα νέο εκτός περιοχής σουτ, την φορά αυτή στο σαράντα οκτώ από τον Μαρτίνες. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στην συνέχεια, καθώς οι δύο ομάδες, εκτός λίγων μακρινών σουτ, δεν είχαν κάποια ουσιαστική ευκαιρία.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Ρίβερ Πλέιτ, με 0-0 αρχικά στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν, 1-1 ακολούθως στο «Μονουμεντάλ» με τη Μπάνφιλντ και 1-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας τη Μπόκα Τζούνιορς. Πιο απειλητική η Ρίβερ Πλέιτ στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι, έχοντας δοκάρι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, πριν ανοίξει τελικά το σκορ με κοντινό σουτ του Σολάρι στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό. Η αδυναμία της πάντως να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα που θα «καθάριζε» ουσιαστικά το ντέρμπι, έφερε και την «τιμωρία» της στο εβδομήντα, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Μπόκα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ταγέρες και τρεις για την Ρίβερ Πλέιτ, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Κόρδοβα.

Πολύ δυνατή στο «σπίτι» της η Ταγέρες και ιδιαίτερα σκληρός αντίπαλος για οποιοδήποτε αντίπαλο, ακόμα και για την αήττητη Ρίβερ Πλέιτ.