Βραζιλία Β΄: Γκουαρανί – Ιτουάνο

Ντέρμπι όχι μόνο παραμονής αλλά και Παουλίστα στο «Μπρίνκο Ντε Ούρο» της Καμπίνας, με την τοπική Γκουαρανί ουραγό στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας με μόλις τέσσερις βαθμούς και την Ιτουάνο στην προτελευταία θέση με έξι.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι τέσσερις πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα θα πανηγυρίσουν την άνοδο και οι ισάριθμες τελευταίες θα γνωρίσουν τον υποβιβασμό στην 3η κατηγορία. Πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι ο μεγαλύτερος αριθμός νικών, στην συνέχεια η διαφορά τερμάτων και ακολούθως η καλύτερη επίθεση.

Δύο φορές μπροστά στο σκορ την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις στο ματς με την τοπική Αβαΐ, με την Γκουαρανί όμως να μένει με άδεια χέρια στο τέλος καθώς ηττήθηκε 2-3. Αυτή ήταν η πέμπτη της ήττα σε ισάριθμα ματς μακριά από το γήπεδο της, με τους τέσσερις που έχει στο «Μπρίνκο Ντε Ούρο» από το 2-0 σε βάρος της Μποταφόγκο ΣΠ και το 0-0 με την Παϊσαντού.

Στον αντίποδα, 3-5 φιλοξενώντας την Παϊσαντού, με την Ιτουάνο να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά, όντας πλέον όπως προαναφέρθηκε, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Προβάδισμα τριών τερμάτων για την Παϊσαντού στο είκοσι εννέα του ματς, με την Ιτουάνο να μειώνει σε 2-3 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Το 2-4 στο πενήντα πέντε, χαμένο πέναλτι για την Παϊσαντού στο εξήντα έξι, με την Ιτουάνο να φτάνει στο 3-4 από τα έντεκα βήματα στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Δραματικό το ματς στο τελευταίο τέταρτο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την Ιτουάνο να ρισκάρει για την ισοφάριση και τελικά να το «πληρώνει» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η μία από τις δύο ομάδες επίσης που δεν έχουν ισοπαλία στο πρωτάθλημα, με την άλλη να είναι η Σπορτ Ρεσίφε, με την Ιτουάνο με δύο νίκες στο γήπεδο της και οκτώ ήττες σε 10 συνολικά ματς.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Γκουαρανί, δύο για την Ιτουάνο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπρίνκο Ντε Ούρο», σε όλες τις διοργανώσεις (2η κατηγόρια, τοπικό πρωτάθλημα Παουλίστα).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε μονομαχία Παουλίστα που είναι ταυτόχρονα και ντέρμπι παραμονής.

Εκτίμηση:  Over 2,5