Βραζιλία: Βιτόρια – Ατλέτικο Μινέιρο

Στο «Μπαραντάο» του Σαλβαντόρ το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την τοπική Βιτόρια, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην προτελευταία θέση με μόλις έξι βαθμούς και την Ατλέτικο Μινέιρο στην 10η με επτά περισσότερους. Να σημειωθεί, πως πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι ο μεγαλύτερος αριθμός νικών, στην συνέχεια η διαφορά τερμάτων και ακολούθως η καλύτερη επίθεση.

Δραματικό 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική για την Βιτόρια φιλοξενώντας την Ιντερνασιονάλ, με την ομάδα του Σαλβαντόρ να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα με πέναλτι του Βάγκνερ Λεονάρντο στο δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε πολύτιμοι βαθμοί γενικότερα στις τρεις πρόσφατες αγωνιστικές, καθώς είχε δύο ισοπαλίες νωρίτερα μακριά από το Σαλβαντόρ, με 0-0 με την Κουιαμπά και 1-1 με την Ζουβεντούδε.

Στον αντίποδα, βαρύ 0-4 για την Ατλέτικο Μινέιρο φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Παλμέιρας, με την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε να γνωρίζει με εκκωφαντικό τρόπο την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Σε ρηχά νερά στο συγκεκριμένο ματς, «πληρώνοντας» και τις απουσίες των διεθνών, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί άλλοθι και κυρίως την αποβολή του τιμωρημένου για σήμερα Χουλκ στο τριακοστό πρώτο λεπτό. Στην 10η θέση όπως προαναφέρθηκε του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας όμως δύο ματς λιγότερα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βιτόρια, το 2-0 του 2017 και το 1-0 του 2018 και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2016, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ατλέτικο Μινέιρο.

Πέντε βαθμοί στις τρεις πρόσφατες αγωνιστικές για την Βιτόρια, βλέποντας πως υπάρχει σφυγμός ακόμα στην ομάδα του Σαλβαντόρ, ενώ με πολλές απουσίες αλλά και μεγάλο βάθος στο ρόστερ η Ατλέτικο Μινέιρο.

Εκτίμηση:  Over 2,5