Euro 2024 3oς όμιλος : Σλοβενία – Σερβία

Δύο ομάδες δεν ήταν φαβορί στα ματς που έδωσαν την πρώτη αγωνιστική αλλά έδειξαν ότι μπορούν την πρόκριση

Η Σλοβενία μπορεί να υπέφερε για ένα ημίχρονο από την Δανία αλλά στο δεύτερο μέρος άξιζε να ισοφαρίσει όπως και έκανε και προκάλεσε έτσι την πρώτη ισοπαλία στο τουρνουά . Ήταν 76’ μετά από κεφαλιά-πάσα του Σπόραρ ο Σέσκο άγγιξε την ισοφάριση, όταν από το σουτ του η μπάλα τράνταξε το δοκάρι των Δανών, αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα (77) ήρθε τελικά το 1-1. Ο Γιάνζα έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα αφού κόντραρε και στον Χιούλμαντ κατέληξε στα δίχτυα.

Τό ίδιο έπαθε και η Σερβία στο πρώτο μέρος με την Αγγλία και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του Μπέλιγχαμ όμως στο δέυτερο μάρος αντέδρασε

Ο Μλαντένοβιτς ήταν ο παίκτης που δημιουργούσε τις περισσότερες επιθέσεις της Σερβίας, φτάνοντας αρκετές φορές στα καρέ των Σέρβων. Οι ευκαιρίες, όμως, ήταν ελάχιστες και από τις δύο ομάδες. Η καλύτερη στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου ήρθε στο 75′, με τον Ραΐκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κέιν. Οι Σέρβοι απείλησαν με ισοφάριση στο 81′, με τον Πίκφορντ να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Βλάοβιτς. Ο αριστερός μπακ Κόστιτς είναι τραυματίας

Δύο ομάδες που προέρχονται από την πρώην Γιουγκοσλαβία . Έχουν αναμετρηθεί μόλις 4 φορές . Τελευταία φορά ήταν στο Nations League του 2022 όπου η Σερβία νίκησε με 4-1 και ήρθε ισόπαλη με 2-2 εκτός με τους Σλοβένους .

Πρώτη φορά όπου αναμετρήθηκαν ήταν στα προκριματικά του Euro toy 2012 όταν η Σλοβενία είχε νικήσει εντός έδρας τους Σέρβους με 1-0 και είχε έρθει ισόπαλη εκτός με 1-1 .

Τότε από τον όμιλο είχε περάσει η Ιταλία και δεύτερη είχε τερματίσει η Εσθονία με την Σερβία και την Σλοβενία να μένουν εκτός των τελικών .

Πρόταση : γκολ – γκολ