Βραζιλία Β΄: Μιρασόλ – Κλαμπ Ρεγκάτας

Το ματς στο «Χοσέ Μαρία Ντε Κάμπος Μάια» της Μιρασόλ, αυτό που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας, βρίσκοντας την ομώνυμη ομάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 10η θέση με 19 βαθμούς και τη Κλαμπ Ρεγκάτας στην 17η με έξι λιγότερους.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι τέσσερις πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα θα πανηγυρίσουν την άνοδο και οι ισάριθμες τελευταίες θα γνωρίσουν τον υποβιβασμό στην 3η κατηγορία. Πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι ο μεγαλύτερος αριθμός νικών, στην συνέχεια η διαφορά τερμάτων και ακολούθως η καλύτερη επίθεση.

Δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για τη Μιρασόλ στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, σημειώνοντας πάντως πως θα μπορούσε κάτι περισσότερο βαθμολογικά, παρά το δύσκολο πρόγραμμα, καθώς είχε σημαντικές ευκαιρίες τόσο στο 0-0 αρχικά φιλοξενώντας την Σάντος, όσο και στο εκτός έδρας μίνι ντέρμπι Παουλίστα με τη Νοβοριζοντίνο (1-1). Με την Σάντος μάλιστα είχε την πρώτη της απώλεια βαθμών στο γήπεδο της, μετά από πέντε συνεχόμενα τρίποντα στο «Χοσέ Μαρία Ντε Κάμπος Μάια», ενώ στην 10η θέση όπως προαναφέρθηκε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα και στο -4 από την πρώτη τετράδα.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μπρούσκε, σε ένα ματς στο οποίο η Κλαμπ Ρεγκάτας βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εβδομήντα εννέα και στο οποίο είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει στο δωδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα πάντως, η Μπρούσκε είχε χαμένο πέναλτι. Στην 17η θέση και την επικίνδυνη ζώνη, σημειώνοντας όμως πως έχει τρία ματς λιγότερα, λόγω της μακράς πορείας που είχε στο Κόπα Ντο Νορντέστε, όπου λύγισε στον τελικό στην διαδικασία των πέναλτι από την Φορταλέζα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για τη Μιρασόλ στο ματς του περσινού πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας, το οποίο είναι και το μοναδικό την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Κλαμπ Ρεγκάτας.

Επιλογή μεγάλου ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στην αποτελεσματικότητα της Μιρασόλ στο γήπεδο της, αλλά και το ότι η Κλαμπ Ρεγκάτας χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το δικό της.