Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στις Αζόρες, καθώς η τοπική Σάντα Κλάρα ψάχνει τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει την 6η στον βαθμολογικό πίνακα Γκιμαράες, ελπίζοντας πλέον σε έξοδο στην Ευρώπη, την στιγμή που η ουραγός, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, Νασιονάλ, δίνει μάχη επιβίωσης.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική για την Σάντα Κλάρα στο «Ντραγκάο» από την Πόρτο, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα από τις Αζόρες άγγιξε την έκπληξη και στο οποίο όμως είδε τους «δράκους» να βρίσκουν το νικητήριο τέρμα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, δύο εύστοχα πέναλτι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ένα για κάθε ομάδα, με την Πόρτο να ανοίγει το σκορ στο σαράντα εννέα με το πρώτο εξ αυτών και την Σάντα Κλάρα να ισοφαρίζει στην συνέχεια με τον Βραζιλιάνο επιθετικό Κάρλος, επτά λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά, στην 7η θέση η ομάδα από τις Αζόρες, έχοντας κάθε λόγο να αξιώνει έξοδο στην Ευρώπη, καθώς και η 6η, στην οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή η Γκιμαράες θα δώσει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τρεις οι βαθμοί που χωρίζουν την Σάντα Κλάρα και την Γκιμαράες, με την ομάδα από τις Αζόρες να ψάχνει σήμερα το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει την αντίπαλο της πλέον για την 6η θέση. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σάντα Κλάρα, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στις Αζόρες, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, επτά συνεχόμενες ήττες για τη Νασιονάλ, με πιο πρόσφατη το βαρύ 1-5 της περασμένης εβδομάδας μέσα στη Μαδέιρα από την Πορτιμονένσε, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο, για τον 65χρονο Μανουέλ Μασάδο (φωτό). Με άμυνα που έμοιαζε με «ελβετικό τυρί» η ομάδα της Μαδέιρα στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο η Πορτιμονένσε «καθάρισε» ουσιαστικά από το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου και στο οποίο όμως η αντίπαλος της συνέχισε να την σφυροκοπάει στην επανάληψη, παρά το γεγονός πως η Νασιονάλ είχε πετάξει στο εξήντα και με το σκορ στο 0-4, λευκή πετσέτα. Ουραγός πλέον μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο -1 από την προτελευταία Φαρένσε και το -3 από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, συμπολίτισσα Μαρίτιμο. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για τη Νασιονάλ, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη Μαδέιρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σάντα Κλάρα, το 2-0 του 2019 και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2017, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Νασιονάλ. Επικράτηση επίσης με 3-1 για την Σάντα Κλάρα στο ματς του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος στη Μαδέιρα.

Φαβορί στο σετ των τιμών η Σάντα Κλάρα, ενώ αρκετά ισχυρό πλέον το κίνητρο της, καθώς διεκδικεί απρόσμενα και έξοδο στην Ευρώπη. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς η ομάδα από τις Αζόρες έχει ξεπεράσει κατά πολύ το ταβάνι της.

Εκτίμηση: Over 2,5