Στην «Αρένα ντο Γκρέμιο» του Πόρτο Αλέγκρε, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, για τον 3ο προκριματικό γύρο του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, με την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε να έχει μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς, στο ουδέτερο «Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο» της Ασουνσιόν.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση επικράτησης της Γκρέμιο με 2-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Κεφαλιά του Ντιέγκο Σόουζα και 0-1 για την Γκρέμιο στο ματς στην πρωτεύουσα της Παραγουάης στο ένατο λεπτό, ενώ δύο οριζόντια δοκάρια στην συνέχεια για την καλύτερη στο συγκεκριμένο ματς Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, πριν έρθει το γκολ της ισοφάρισης στο πενήντα τρία, από εντός περιοχής, διαγώνιο πλασέ του Φαραβέλι. Ο Αργεντινός μέσος μάλιστα, ήταν ο σκόρερ και του δεύτερου τέρματος της Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, την φορά αυτή με πέναλτι στο εξήντα ένα, ενώ σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε για την ομάδα του Εκουαδόρ, για ένα τρίτο γκολ. Έντονα παράπονα πάντως από την ομάδα του Εκουαδόρ, καθώς το ματς μεταφέρθηκε λόγω COVID-19 στην πρωτεύουσα της Παραγουάης, υποστηρίζοντας πως και ο επαναληπτικός θα έπρεπε να διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα.

Εύκολη πρόκριση στον προηγούμενο γύρο για την Γκρέμιο με δύο νίκες σε βάρος της Αγιακούτσο, καθώς «καθάρισε» ουσιαστικά με το επιβλητικό 6-1 του πρώτου ματς στο Πόρτο Αλέγκρε, ενώ 2-1 και στο μεταξύ τους επαναληπτικό, παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές. Επικράτηση επίσης με 1-0 στο εντός έδρας ντέρμπι του Πόρτο Αλέγκρε με την Ιντερνασιονάλ, με τις δύο ομάδες πλέον ισόβαθμες στην κορυφή στην 1η φάση του τοπικού πρωταθλήματος Γκαούσο.

Στην άλλη πλευρά, ανατροπή στον προηγούμενο γύρο για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, η οποία ηττήθηκε 0-1 στην πρώτη μονομαχία της με την Ουνιόν Εσπανιόλα στο «Σάντα Λάουρα» του Σαντιάγκο, αλλά διέλυσε κυριολεκτικά την αντίπαλο της στον επαναληπτικό στο Εκουαδόρ, καθώς επικράτησε των Χιλιανών, 6-2. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 2-2 στην Γκουαγιακίλ στο ντέρμπι με την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα, στο οποίο δεν κατάφερε να πάρει το «διπλό», παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Προϊστορία: Έξι νίκες και μία ήττα για την Γκρέμιο, σε επτά ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες του Εκουαδόρ. Μία νίκη και τέσσερις ήττες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, στις πέντε προηγούμενες επισκέψεις της στην Βραζιλία.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού επαναληπτικού για την Γκρέμιο, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει μια από τις πιο σκληρές ομάδες του Εκουαδόρ, η προ δύο ετών νικήτρια του Κόπα Σουνταμερικάνα, Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς εκτιμώ πως η ομάδα του Εκουαδόρ θα προσπαθήσει να πετύχει γκολ και δεν θα παίξει αποκλειστικά για το μηδέν.

Εκτίμηση: Over 2,5