Στο «Εστάντιο Νασιονάλ» της Μπραζίλια και όχι στην φυσική έδρα της Παλμέιρας, ο δεύτερος τελικός του Ρεκόπα ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες να έχει μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1 στην προ μίας εβδομάδας πρώτη μονομαχία τους στην Αργεντινή.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον διπλό τελικό του Ρεκόπα δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ και πως σε περίπτωση επικράτησης της Ντεφένσα με οποιοδήποτε σκορ αλλά με ένα τέρμα διαφορά, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Μπροστά στο σκορ η Παλμέιρας στον πρώτο τελικό στο δέκατο έκτο λεπτό, με πλασέ του Ρόνι από το ύψος περίπου του πέναλτι, ενώ το 1-1 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από τον Ρομέρο (φωτό), στο πενήντα οκτώ. Το 1-2 ακολούθως στο εβδομήντα πέντε, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο Σκάρπα, ενώ παράπονα στο φινάλε από τους γηπεδούχους, για τέρμα που κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Χαρακτηριστικό, πως η σημερινή αναμέτρηση θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη για την Παλμέιρας στο «Εστάντιο Νασιονάλ» της Μπραζίλια, μετά τον τελικό του Σούπερ Καπ την Κυριακή που μας πέρασε με την πρωταθλήτρια Φλαμένγκο, όπου έχασε τελικά το τρόπαιο στην διαδικασία των πέναλτι. Στην αντίπερα όχθη, τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη για τη Ντεφένσα σε όλες τις διοργανώσεις, μετά και το 2-2 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Ταγέρες, με το οποίο «υποχώρησε» στην 7η θέση του 2ου ομίλου της φετινής Κόπα Ντε Λα Λίγκα.

Προϊστορία: Δώδεκα νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες για την Παλμέιρας, σε 20 ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας ομάδες της Αργεντινής. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Ντεφένσα, στις έξι προηγούμενες επισκέψεις της στην Βραζιλία.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού επαναληπτικού για την Παλμέιρας, ειδικά κόντρα στην πεισματάρα Ντεφένσα, η οποία είναι ομάδα με άγνοια κινδύνου και η οποία είναι δεδομένο πως θα ρισκάρει.

Εκτίμηση: Over 2,5