Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σεντράλ Κόρδοβα να ψάχνει την έκπληξη, αλλά να αξιώνει ταυτόχρονα και την είσοδο της στην τετράδα του 1ου ομίλου της Κόπα Ντε Λα Λίγκα, την στιγμή που με νίκη η Ρίβερ Πλέιτ θα βρεθεί στο -2 από την πρωτοπόρο του συγκεκριμένου γκρουπ, Κολόν.

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Σεντράλ Κόρδοβα, μετά και το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, με θετικό πάντως για την ομάδα του 56χρονου Γκουστάβο Κολεόνι, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα του 1ου ομίλου. Στην 6η θέση άλλωστε με 13 βαθμούς, δύο λιγότερους τόσο από την σημερινή της αντίπαλο, όσο και την Εστουδιάντες και την Ράσινγκ. Παθητική εμφάνιση για την Σεντράλ Κόρδοβα στο ματς στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Μέχρινγκ και στο οποίο έμεινε ευχαριστημένη στο φινάλε από τη μοιρασιά των βαθμών. Δύο ισοπαλίες (Μπάνφιλντ 1-1, Εστουδιάντες 1-1) και ισάριθμες ήττες (Κολόν 0-3, Πλατένσε 0-1) για την Σεντράλ Κόρδοβα, σε τέσσερα ματς στην Κόπα Ντε Λα Λίγκα στο γήπεδο της, ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο γκολκίπερ Μέχρινγκ, ο οποίος βρέθηκε θετικός στον COVID-19.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες νίκες για την Ρίβερ Πλέιτ σε διαφορετικές διοργανώσεις, με 2-1 αρχικά σε βάρος της Ατλέτικο Τουκουμάν στο ουδέτερο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» της Αρχεντίνος Τζούνιορς για το κύπελλο, ενώ 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική για την Κόπα Ντε Λα Λίγκα φιλοξενώντας την Κολόν. Ένα αποτέλεσμα, που την έφερε στο -5 από την πρωτοπόρο του 1ου ομίλου, ψάχνοντας το τρίποντο σήμερα με το οποίο θα βρεθεί σε απόσταση δύο βαθμών από την Κολόν, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, καθώς η ομάδα της Σάντα Φε φιλοξενεί την Κυριακή την Γοδόι Κρουζ. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κολόν, με το 1-0 για την Ρίβερ Πλέιτ στο τριακοστό έκτο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Μπελτράν και το 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο σαράντα πέντε. Ανώτερη πάντως στην επανάληψη η Ρίβερ Πλέιτ, η οποία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο πενήντα και έφτασε στο 2-1 αρχικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανχιλέρι στο πενήντα οκτώ και στο 3-1 ακολούθως από πέναλτι του Μοντιέλ στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Χωρίς κίνδυνο μάλιστα στην συνέχεια, παρά το γεγονός πως η Κολόν μείωσε, κόντρα στην ροή του αγώνα, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες (Πλατένσε 1-0, Γοδόι Κρουζ 6-1), ισάριθμες ισοπαλίες (Μπόκα Τζούνιορς 1-1, Αρσενάλ 0-0) και μία ήττα (Εστουδιάντες 1-2) για την Ρίβερ Πλέιτ, σε πέντε ματς στην Κόπα Ντε Λα Λίγκα μακριά από το «Μονουμεντάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σεντράλ Κόρδοβα.

Αξιόμαχη μεν αλλά και με συγκεκριμένο ταβάνι η Σεντράλ Κόρδοβα, η οποία μάλιστα φαίνεται πως έχει αρκετή πίεση στο γήπεδο της, στην προσπάθεια να φτάσει στο πρώτο της εντός έδρας τρίποντο. Απρόβλεπτη βέβαια η Ρίβερ, εκτιμώντας όμως πως εύκολα ή δύσκολα μπορεί να πάρει το σημερινό ματς.