Morecambe
50%Clean Sheets

Δυάδα απο τη Λιγκ 1 με ένα  δυνατό σημείο και ένα πολύ δυνατό ειδικό.

262 Μόρκαμπ-Ντόνς

Eχει αρχίζει και ανεβάζει στροφές η Μόρκαμπ,  που βρίσκεται στο μεταίχμιο   της επικίνδυνης ζώνης, έχοντας αήττητο δύο αγώνων με το διπλό επί της Φλίτγουντ(1-2)  και το 2-2 εντός με την Τσάρλτον.  Εντός έδρας έχει 3-3-3  με τέσσερα απο τα έξι παιχνίδια  να έχουν επιβεβαιώσει τα πολλά γκολ και 5 απο τα 6 το γκολ γκολ.

Οι Ντονς  είναι στο -1 από την  6η θέση της βαθμολογίας  που οδηγεί στα πλέι οφ. Ομάδα με ισορροπία στις γραμμές της που χάλασε το σερί τριών νικών  στην ήττα απο τη Σέφιλντ Γουένστει όπου η ομάδα κατέρρευσε στο τελευταίο 20 λεπτο δεχόμενηδύο γκολ και παθαίνοντας ανατροπή. Εκτός έδρας έχει 3-3-3.

Προϊστορία: Ενα ματς την τελευταία δεκαετία με την Μόρκαμπ να κερδίζει τη σεζόν 18-19 με 4-2.

Εκτίμηση: Αν και οι Ντόνς είναι το φαβορί έχω την αίσθηση ότι το να σκοράρουν και οι δύο ομάδες είναι πιο σίγουρο.

266 Πλιμουθ -Γουίγκαν

Οι δύο ήττες ,χωρίς να σκοράρει, προβληματίζουν την Πλιμουθ η οποία   έχασε εύκολα από την Τσάρλτον με 2-0  και ακόμα πιο εύκολα απο την  Γουίκομπ εντός έδρας με 0-3. Πλέον είδε Ρόδεραμ και  την τελευταία της αντίπαλο(Γουίκομπ) να την προσπερνάνε αφήνοντας την  στην τρίτη θέση. Εντός έδρας έχει 6-3-1.

Η Γουίγκαν, έχασε μέχρι το 82 στο Κέμπριτζ με 2-0, αλλά μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση και μέσα σε δύο λεπτά να κάνει το 2-2.  Κάπως  έτσι έμεινε αήττητη για τρίτο σερί ματς, απλά μετά απο δύο νίκες σερί έπεσε στην ισοπαλία. Εκτός έδρας είναι πολύ δυνατή με 6-1-1 ,ενώ στην βαθμολογία είναι στο -1 απο τη ν Πλιμουθ.

Προϊστορία: Δύο διπλά την  τελευταία δεκαετία για την Γουίγκαν.

Εκτίμηση: Ντέρμπι ανόδου και θα στηρίξω την γηπεδούχο αγνοώντας την παράδοση πιστεύοντας στην καλύτερη ομάδα.