Ισπανία: Γρανάδα – Ατλέτικο

Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Λος Κάρμενες» της Γρανάδα, με την ομώνυμη ομάδα στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Ατλέτικο θα προσπαθήσει να βάλει τέλος στο αρνητικό της σερί, καθώς έρχεται από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα.

69%Clean Sheets

Πολύτιμο 4-1 την Κυριακή που μας πέρασε φιλοξενώντας τη Μαγιόρκα, με την Γρανάδα αήττητη για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές και στο +4 όπως προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ στο είκοσι με τον Χόρχε Μολίνα, με τους «νησιώτες» όμως να φτάνουν στην ισοφάριση, τέσσερα λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά, μεγάλος πρωταγωνιστής στην επανάληψη ο Χόρχε Μολίνα, ο οποίος με δύο ακόμα τέρματα εξελίχθηκε σε «δήμιο» της Μαγιόρκα, ενώ το 4-1 από τον Αντόνιο Πουέρτας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχαν προηγηθεί στο πρωτάθλημα, το 2-2 στο «Σαν Μαμές» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, το 2-1 φιλοξενώντας την Αλαβές και το εκτός 1-1 με την Κάντιθ, ενώ μόνο ψεγάδι το ότι η Γρανάδα έπεσε «θύμα» έκπληξης στο κύπελλο, καθώς αποκλείστηκε από την 4ης κατηγορίας Μάντσα Ρεάλ (0-1). Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Γρανάδα, σε οκτώ ματς στη La Liga στο «Λος Κάρμενες», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο δεξιός μπακ Κίνι και ο Γάλλος μέσος Γκοναλόν.

Στον αντίποδα, 1-2 το Σάββατο που μας πέρασε στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» από την Σεβίλλη, με την Ατλέτικο να γνωρίζει την τρίτη της συνεχόμενη ήττα στη La Liga, χάνοντας από νωρίς το τρένο του τίτλου, καθώς βρίσκεται πλέον στο -14 από την κορυφή και τη «μισητή» της συμπολίτισσα Ρεάλ. Είχαν προηγηθεί το 1-2 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» από τη Μαγιόρκα και το 0-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Ρεάλ, με επιτυχία πάντως, ενδιάμεσα αυτών, το 3-1 στο «Ντραγκάο» σε βάρος της Πόρτο, στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με το οποίο βρέθηκε στους «16» της φετινής διοργάνωσης. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ατλέτικο, σε εννέα ματς στη La Liga μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ με πρόβλημα οι στόπερ Σάβιτς και Χιμένες, ο μέσος Μάρκος Γιορέντε και ο επιθετικός Γκριεζμάν.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ατλέτικο και τρεις ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία με την Γρανάδα στο «Λος Κάρμενες».

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Ατλέτικο, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που η Γρανάδα έρχεται από θετικό σερί και δείχνει βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα.