Πρέμιερ Λιγκ: Νιουκάστλ- Μάντσεστερ. Γ

Για τους γηπεδούχους είναι η πρώτη φορά που θα κάνουν Χριστούγεννα στην επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι έχουν να αγωνιστούν ένα 10ημερο λόγω Covid19 αλλά δεν έχουν περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες.

31%Clean Sheets

Το honeymoon του Έντι Χάου με τους οπαδούς της Νιουκάστλ λήγει και η ομάδα δεν μπορεί να μαζέψει τους βαθμούς που χρειάζεται για αναρριχηθεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Με τον νεοφερμένο τεχνικό έχουν κερδίσει 1/7 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους έχοντας χάσει στα τρία τελευταία διαδοχικά ( Λέστερ 0-4, Λίβερπουλ 1-3, Μ.Σίτι 0-4).

Μεγάλο “αγκάθι” τα μετόπισθεν αφού είναι χαρακτηριστικό πως έχουν δεχτεί 79 γκολ μέσα στο 2021 , όσα είχε δεχτεί η Ίπσουϊτς το 1994.

Για την ιστορία το χειρότερο ρεκόρ ever το έχει η Γουέστ Μπρόμιτς το 1985 με 87.

Επίσης έχουν υποστεί 21 ήττες στην κατηγορία μέσα στο 2021 και αν χάσουν απόψε θα ισοφαρίσουν το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία τους στην μεγάλη κατηγορία.

Έχουν κερδίσει 10 βαθμούς σε 19 παιχνίδια και θα χρειαστεί από εδώ και στο εξής μια αν όχι ένα “θαύμα” τουλάχιστον μια υπερπροσπάθεια για να φτάσουν τους 35 βαθμούς που είναι το όριο για την επιβίωση στις 2/3 τελευταίες χρονιές.

Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” έχουν να αγωνιστούν δυο εβδομάδες λόγω Covid19 και στο πιο πρόσφατο παιχνίδι τους επικράτησαν με 1-0 της Νόριτς εκτός έδρας χάρη σε ένα πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 75ο λεπτό.

Είναι αήττητοι στα τελευταία έξι παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις ( 4-2-0) αφού η πιο πρόσφατη ήττα τους ήταν το 1-4 από την Γουότφορντ στο Vicarage Road στις 20 Νοεμβρίου στο “κύκνειο άσμα” του Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ.

Αν κερδίσουν απόψε θα φτάσουν τις 300 εκτός έδρας νίκες στον θεσμό ενώ στατιστικά αξίζει να σημειωθεί πως είναι η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που δεν έχει σκοράρει στο πρώτο 15λεπτο των αγώνων της ακόμη.

Πλην του λαβωμένου Πογκμπά δεν έχουν αναφερθεί άλλες σημαντικές απουσίες.

Προϊστορία: Η Νιουκάστλ έχει κερδίσει μόλις 3/17 παιχνίδια της απέναντι στην Μάντσεστερ.Γ όλα με ακριβές σκορ 1-0. Επίσης είναι αξιοσημείωτο πως έχει χάσει σε 10 παιχνίδια απέναντι της στα οποία σε όλα προηγήθηκε πρώτη στο σκορ!

* To μοναδικό ποντάρισμα μου εδώ σε Fun Bet θα είναι να σκοράρει ο Κριστιάνο Ρονάλντο δυο γκολ σε ένα 90λεπτο σε απόδοση 4. Μην ξεχνάμε πως έχει ήδη πετύχει 7 γκολ σε 4 αγώνες απέναντι στις “καρακάξες”.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει 2+ γκολ