Nations League: Κύπρος -Βόρειος Ιρλανδία

Στη Λάρνακα η Κύπρος φιλοξενεί την Βόρειο Ιρλανδία  για τον όμιλο της Εθνικής μας.

Κάκιστη εμφάνιση στο Β ημίχρονο καιδίκαιη ήττα για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου απο το Κόσοβο με 0-2. Κια μπορεί οι Κύπριοι να είχαν μία καλή ευκαιρία στο 41 με τον Σωτηρίου, αλλά οι Κοσοβάροι βρήκαν χώρους και μεσα σε επτά λεπτά καθάρισαν την μπουγάδα. Γενικά  οι Κύπριοι που είχαν δώσει δύο ανταγωνιστικά ματς για την παραμονή στον όμιλο με την Εσθονία (0-0 και 2-0 νίκη εντός) έδειξαν αρκετά ασύνδετοι στο β μέρος σκορπώντας την απογοήτευση. Ισως γίνουν μία -δύο αλλαγές στην  ενδεκάδα.

Οι Βορειοιρλανδοί  έχασαν απο την Ελλάδα με 1-0, στο Μπέλφαστ βγάζοντας, με τη σειρά τους, ένα κακό πρόσωπο  μη μπορώντας να βγάλουν   φάσεις στην  περιοχή της Ελλάδας  και ουσιαστικά η μοναδική τους απειλή  ήρθε με ένα φάουλ του Λάφερτι που πέρασε λίγο άουτ απο τα δοκάρια του Βλαχοδήμου. Μέτρια ομάδα, καμία σχέση με αυτή του 2016, λογικά  θα ξεκινήσει ο Λάφερτι στην επίθεση , που μπήκε αλλαγή και τόνωσε την επιθετική γραμμή της ομάδας του.

Προϊστορία: Τρεις νίκες σε έξι ματς η Βόρειος Ιρλανδία κόντρα στην Κύπρο που έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Εκτίμηση: Δεν θα πάω με σημείο αλλά θα προτιμήσω τα 2-3 τέρματα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2-3 τέρματα