ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Serie A

Α΄ Ιταλίας: Έμπολι- Ρόμα

Α΄ Ιταλίας:  Έμπολι- Ρόμα

Μετά από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην νέα σεζόν ήλθαν δυο απανωτές ήττες για τον συγκρότημα του Ζοζέ Μουρίνιο για να δημιουργήσουν τριγμούς στους κόλπους της ομάδας.

Έτσι, απόψε στην Τοσκάνη οι Ρωμαίοι με “σύμμαχο” μια ευνοϊκή παράδοση θα ψάξουν την άμεση επιστροφή στις επιτυχίες απέναντι σε μια Έμπολι που έχει μετατραπεί σε μετρ της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι αριθμούν ισάριθμες ισοπαλίες στο τελευταίο “καρέ” των αγώνων τους στην κατηγορία ενώ ακόμη δεν έχουν κάνει σεφτέ στις νίκες αφού στην πρεμιέρα έχασαν με 1-0 από την Σπέτσια εκτός έδρας.

Το πρόβλημα στο σκοράρισμα που είχε στην περσινή σεζόν τους ταλαιπωρεί και στην τρέχουσα αφού είναι χαρακτηριστικό πως έχουν σκοράρει μόλις 4 γκολ σε έξι αγώνες εκ των οποίων μάλιστα τα δυο στο πιο πρόσφατο 90λεπτο κόντρα στην Σαλερνιτάνα (2-2).

Οι Ρωμαίοι πέρασαν την περασμένη αγωνιστική ένα εφιαλτικό απόγευμα στο Φρίουλι αφού γνώρισαν την συντριβή με 0-4 , ενώ στα αμέσως προηγούμενα παιχνίδια τους αριθμούσαν μόλις ένα γκολ παθητικό, ενώ την Πέμπτη το βράδυ ηττήθηκαν στην Σόφια από την Λουντογκόρετς με 1-2 , δεχόμενοι το 2ο γκολ στο 88ο λεπτό, στην πρεμιέρα τους στην φάση των ομίλων στο Europa League.

Οι: Ζανιόλο- Ελ Σααράουι- Κουμπούλα και Βαϊνάλντουμ παραμένουν εκτός δράσης.

Έτσι λογικά στο “3-4-3” θα δούμε τριάδα μπροστά τους: Πελεγκρίνι- Ντιμπάλα και Εϊμπραχαμ.

Προϊστορία: Στην Τοσκάνη οι Ρωμαίοι έχουν χάσει μόλις 2/12 παιχνίδια τους ενώ συνολικά αριθμούν 5/5 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην Έμπολι.

* Με μόλις μία νίκη μπροστά στο κοινό τους μέσα στο 2022 οι γηπεδούχοι και με δυσμενή πρόσφατη παράδοση δύσκολα θα απειλήσουν την Ρόμα η οποία με πληγωμένο εγωισμό από τις δυο πρόσφατες σερί ήττες θα ψάξει αντίδραση απόψε. Συμπαθητικό το 1,75 που δίνει το 2ιπλο για την ομάδα του Μουρίνιο.