ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Nations League: Μαυροβούνιο – Φινλανδία (Β’ κατηγορία,3ος όμιλος)

To Μαυροβούνιο υποδέχεται στο Podgorica City Stadium τη Φινλανδία για την τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄κατηγορίας του Nations League.

Οι γηπεδούχοι την Παρασκευή ηττήθηκαν με 1-0 από τη Βοσνία εκτός έδρας, σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν καλοί και δέχθηκαν το γκολ στις καθυστερήσεις ενώ δε μπόρεσαν ν΄ αντιδράσουν με αξιώσεις στο δεύτερο. Για το Μαυροβούνιο ήταν η πέμπτη ήττα στα τελευταία δέκα παιχνίδια του. Διεκδικεί την τιμητική δεύτερη θέση κάτι που θα το πετύχει ακόμα και με ισοπαλία. Στα αγωνιστικά, εκτός είναι ο βασικός μέσος Μάρουσιτς, λόγω τιμωρίας και ο έμπειρος αμυντικός Σάβιτς. Επιστρέφει ο μέσος Γιόβοβιτς που εξέτισε τη ποινή του.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Φινλανδία κόλλησε στο 1-1 εντός έδρας με τη Ρουμανία την Παρασκευή για την 5η αγωνιστική του ομίλου. Προηγήθηκε νωρίς (12’), αλλά η συνέχεια άνηκε στους Ρουμάνους, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 52’. Μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία της οκτώ παιχνίδια. Πλέον για να εξασφαλίσει τη παραμονή της στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας, της αρκεί η ήττα της Ρουμανίας στην τελευταία αγωνιστική, ωστόσο για να έχει εκείνη τον έλεγχο, χρειάζεται τη νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο. Εκτός λόγω τραυματισμού από την αποψινή αναμέτρηση είναι ο μέσος Σούλερ.

Προϊστορία: 0-0-1