ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Champions League

Τσάμπιονς Λιγκ: Τότεναμ- Σπόρτινγκ Λ ( 4ος όμιλος)

Τσάμπιονς Λιγκ:  Τότεναμ- Σπόρτινγκ Λ ( 4ος όμιλος)

Οι σπερς πέρασαν μια δύσκολη εβδομάδα αφού όλος ο σύλλογος πένθησε τον θάνατο του προπονητή φυσικής κατάστασης Ζαν Πιέρο Βεντρόνε ο οποίος ήταν πολύ αγαπητός στους ποδοσφαιριστές και βέβαια συνεργάτης επί σειρά ετών του Αντόνιο Κόντε.

Μετά ήλθε η ήττα στο Λονδρέζικο ντέρμπι από την Άρσεναλ (1-3) αλλά η πρόσφατη ζόρικη νίκη αλλά νίκη στο Μπράιτον απέναντι στην ομώνυμη ομάδα ήταν ένα πραγματικό βάλσαμο για τον σύλλογο.

Η κατάρρευση στα τελευταία λεπτά στην Λισαβόνα και η πιο πρόσφατη ήττα από τους “κανονιέρηδες” είναι οι δυο μόλις ήττες που αριθμεί η ομάδα του Κόντε σε σύνολο 12 ματς σε όλες τις διοργανώσεις από την εκκίνηση της φετινής σεζόν.

Απόψε η νίκη αποτελεί μονόδρομο για την Τότεναμ αφού σε διαφορετική περίπτωση θα ασκηθεί μεγάλη πίεση για αποτέλεσμα στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια με Σπόρτινγκ Λ εντός και Μαρσέϊγ εκτός.

Οι: Λούκας Μόουρα- Κουλουσέφσκι παραμένουν εκτός δράσης αλλά πολυτέλεια για μεγάλο rotation δεν υπάρχει ούτε αυτή την φορά.

Οι “Αετοί” είναι μια ομάδα που δεν φημίζεται για την συνέπεια της στα αποτελέσματα τους από παιχνίδι σε παιχνίδι ενώ ταυτόχρονα δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις που έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του από 90λεπτο σε 90λεπτο. Πιο πρόσφατο παράδειγμα η ήττα με ένα “καθαρό” 3-0 στην έδρα της Μπόχουμ και ενώ λίγες ημέρες πριν είχαν κερδίσει την πρωτοπόρο του Γερμανικού πρωταθλήματος Ουνιόν Βερολίνου με 2-0.

Ούτε στο Τσάμπιονς Λιγκ διαφέρουν αφού αρχικά έχασαν στην έδρα τους από την Σπόρτινγκ Λ με 0-3 και κατόπιν πήγαν και πήραν διπλό μέσα σε μια από τις πιο “καυτές” έδρες της Ευρώπης όπως είναι το Βελοντρόμ με το 1-0 επί της Μαρσέϊγ.

Προϊστορία: Η “λευκή” ισοπαλία που έφεραν την περασμένη αγωνιστική στην Φρανκφούρτη οι δυο ομάδες είναι και η μοναδική μεταξύ τους αναμέτρηση σε επίσημο ή φιλικό ματς.

* Δεν μπορώ να ρισκάρω με σημείο σε ένα ματς που στα δικά μου μάτια είναι η τριπλή που λέγαμε στο παλιό ΠΡΟ-ΠΟ. Θα πάρω μονάχα το σύνολο τερμάτων 2-3 σε απόδοση διπλασιασμού.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2-3 ΓΚΟΛ