Πορτογαλία: Ζιλ Βισέντε – Πορτιμονένσε

Στο Μπαρσέλος το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, με την Ζιλ Βισέντε να ψάχνει το τρίποντο που θα την απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Πορτιμονένσε θα βρεθεί στο -1 από την πρώτη πεντάδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ήττα με 0-1 την Κυριακή που μας πέρασε φιλοξενώντας τη Μπράγκα, η τέταρτη συνεχόμενη για την Ζιλ Βισέντε, η οποία διατήρησε την ομάδα του Μπαρσέλος στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα και η οποία αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον 46χρονο Ίβο Βιέιρα. Πιο απειλητική και με σημαντικές ευκαιρίες η Μπράγκα στο μεταξύ τους ματς, με την Ζιλ Βισέντε να έχει κορυφαίο τον Ρώσο γκολκίπερ της, Κρίτσιουκ και να προσπαθεί περισσότερο να «κλέψει» το θετικό αποτέλεσμα. Είχε πάντως μια καλή ευκαιρία, στην πρώτη της ουσιαστικά αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, λίγο πριν η Μπράγκα ανοίξει το σκορ, στο εξηκοστό έβδομο λεπτό. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ζιλ Βισέντε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο Μπαρσέλος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Εστορίλ, με αυτή να είναι η πρώτη ισοπαλία της Πορτιμονένσε στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί νωρίτερα πέντε νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την ομάδα του Πορτιμάο. Ανώτερη και με αρκετές ευκαιρίες η Πορτιμονένσε στο ματς με την Εστορίλ, στο οποίο όμως βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Δύο πέναλτι ακολούθως για την Πορτιμονένσε στην επανάληψη, με άστοχο το πρώτο στο εβδομήντα, χρονικό σημείο πάντως που απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα και εύστοχο το δεύτερο στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό. Δύο νίκες και τρεις ήττες για την Πορτιμονένσε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Πορτιμάο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ζιλ Βισέντε, ισάριθμες για την Πορτιμονένσε και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπαρσέλος, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Αλλαγή στον πάγκο της Ζιλ Βισέντε, χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει πως λύθηκαν αυτόματα τα θέματα που υπάρχουν, με το 3,15 που συνοδεύει την Πορτιμονένσε να αξίζει το ρίσκο, ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.