Τουρκία: Ιστανμπούλσπορ – Γκαζιαντέπ

Στο «Νεσμί Καντιόγλου» το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ιστανμπούλσπορ στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και πρώτο φαβορί πλέον για τον υποβιβασμό και την Γκαζιαντέπ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 13η και το +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαρύ 0-6 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ντεμιρσπόρ, σε ένα ματς που τουλάχιστον βάσει της εικόνας του στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε πως η Ιστανμπούλσπορ θα υποστεί τέτοια συντριβή. Πιο συγκεκριμένα, πίσω στο σκορ η Ιστανμπούλσπορ από πέναλτι των γηπεδούχων στο τριακοστό δεύτερο λεπτό, χωρίς πάντως να υστερεί της αντιπάλου της, σημειώνοντας μάλιστα πως άγγιξε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την ουραγό πλέον του πρωταθλήματος μετά το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό να παθαίνει μπλακ άουτ ή να παρατάει αν προτιμάτε αδικαιολόγητα τα ματς, δίνοντας την ευκαιρία στη Ντεμιρσπόρ να την διαλύσει. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ιστανμπούλσπορ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο Αλβανός μέσος Ρόκα.

Στον αντίποδα, απόλυτα ευχαριστημένη η Γκαζιαντέπ από το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Μπασακσεχίρ, από την στιγμή που ισοφάρισε σχεδόν από το πουθενά, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα κοντινό πλασέ του Ρουμάνου μέσου Μαξίμ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, πίσω στο σκορ η Γκαζιαντέπ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ με σύμμαχο την τύχη στο δεύτερο, εκεί όπου η Μπασακσεχίρ είχε σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να «τελειώσει» το ματς. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Γκαζιαντέπ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Μαξίμ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Ιστανμπούλσπορ το 2017, ενώ 2-2 το 2019, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γκαζιαντέπ.

Η αλήθεια είναι πως η Γκαζιαντέπ είναι απρόβλεπτη και δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι πέρα από πιεσμένοι πλέον βαθμολογικά είναι ευάλωτοι αμυντικά και θα πρέπει να καταφέρουν να κρατήσουν το μηδέν σήμερα για να καταφέρουν κάτι θετικό. Έχουν δεχθεί άλλωστε γκολ σε 15 συνεχόμενα ματς σε όλες τις διοργανώσεις.