Πορτογαλία: Πορτιμονένσε – Σάντα Κλάρα

Στο «Μουνισιπάλ του Πορτιμάο», το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, βρίσκοντας την τοπική Πορτιμονένσε στην 11η θέση με 19 βαθμούς και την Σάντα Κλάρα στην 15η με 13.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Πορτιμονένσε στο πρώτο της ματς για το πρωτάθλημα στο 2023 στο «Ντα Λουζ» με τη Μπενφίκα και απόλυτα δίκαιη η ήττα με 0-1 για την ομάδα του Πορτιμάο από τη «μεγάλη» αντίπαλο της. Κολακευτικό μάλιστα για την Πορτιμονένσε αυτό το 0-1, καθώς η Μπενφίκα είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, αλλά αυτός που κράτησε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, ο Ιάπωνας γκολκίπερ Νακαμούρα. Δύο πέναλτι για τη Μπενφίκα επίσης στις αρχές του ματς, με το πρώτο εύστοχο και αυτό που έκρινε τελικά τον αγώνα στο ένατο λεπτό, ενώ απόκρουση από το Νακαμούρα στο δεύτερο στο είκοσι, με την Πορτιμονένσε πάντως με «μαξιλαράκι» ασφαλείας, καθώς βρίσκεται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στην άλλη πλευρά, βαρύ 0-4 την προηγούμενη αγωνιστική και το πρώτο ματς του 2023 φιλοξενώντας τη Μπράγκα, το οποίο αποτέλεσε μάλιστα και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για το Μάριο Σίλβα. Μεγάλη η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τη Μπράγκα να βάζεις τις βάσεις για το τρίποντο με δύο τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς, ενώ οριστικό τέλος στον αγώνα με το 0-3 του πεντηκοστού τέταρτου λεπτού. Στην 15η θέση πλέον όπως προαναφέρθηκε και το +1 μόλις από την Ζιλ Βισέντε που βρίσκεται στην 16η και την γραμμή των μπαράζ παραμονής, ενώ ντεμπούτο σήμερα για τον 46χρονου Ζορζ Σιμάο, που είναι αυτός που καλείται να βγάλει την ομάδα από τις Αζόρες από το αδιέξοδο.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε εννέα ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο Πορτιμάο (3-3-3), σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο εκτίμηση μου είναι πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Παρ’ όλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», πιστεύοντας πως πολύ πιθανό ο παράγοντας έδρα να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.