Πορτογαλία: Σπόρτινγκ – Βιζέλα

Στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σπόρτινγκ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Βιζέλα, με τα «λιοντάρια» να θέλουν όχι μόνο να επιστρέψουν στα τρίποντα, αλλά να μειώσουν ταυτόχρονα την απόσταση που τα χωρίζει με την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Πόρτο.

Ισοπαλία με 2-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ντα Λουζ» και το ντέρμπι με την πρωτοπόρο και συμπολίτισσα Μπενφίκα, με το αποτέλεσμα αυτό όχι μόνο να φέρνει την Σπόρτινγκ στο -7 από την Πόρτο, αλλά να δίνει ταυτόχρονα νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου. Μπροστά στο σκορ η Σπόρτινγκ στο ντέρμπι με τη Μπενφίκα από αυτογκόλ των γηπεδούχων, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο είκοσι επτά, με την «απάντηση» όμως της «μεγάλης» αντιπάλου της δέκα λεπτά αργότερα. Πέναλτι και γκολ για την Σπόρτινγκ στο πενήντα τρία, η ισοφάριση για τη Μπενφίκα στο εξήντα τέσσερα, με το ντέρμπι να «σβήσει» ακολούθως μετά το 2-2, καθώς ότι αξιόλογο υπήρχε ήταν κάποια εκτός περιοχής σουτ των γηπεδούχων.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 3-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την προτελευταία στον βαθμολογικό πίνακα Μαρίτιμο, με το αποτέλεσμα αυτό να φέρνει την Βιζέλα στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μαυροβούνιος επιθετικός Όσμαγιτς στο ματς με τη Μαρίτιμο, καθώς με ένα κοντινό πλασέ και ένα σουτ από το ύψος περίπου του πέναλτι, «καθάρισε» ουσιαστικά για την Βιζέλα με το καλημέρα, στο τρίτο και το πέμπτο λεπτό. Με παίκτη λιγότερο και χαριστική βολή για τη Μαρίτιμο στην συνέχεια στο πενήντα τρία, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την Βιζέλα στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Σπόρτινγκ στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό την  τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βιζέλα.

Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι ελκυστικό.

Εκτίμηση:  Over 2,5