Α’ Ιταλιας: Τζένοα – Εμπολι

Α’ Ιταλιας:  Τζένοα – Εμπολι

Την εδρα της θελει να εκμεταλλευτει η Τζένοα του Αλμπερτο Τζιλαρντινο που υποδεχεται την τριτη απο το τέλος στο βαθμολογικό πινακα Εμπολι που φέτος θα παλεψει για την παραμονή της…

Από ήττα 2-1 στην έδρα της Φροζινιονε προέρχεται η Τζένοα του Αλμπερτο Τζιλαρντινο. Δεχτηκε το πρώτο γκολ στο 34’, αμεση αντιδραση με την ισοφάριση του Ρουσλαν Μαλινόφσκι τέσσερα λεπτά αργοτερα, δεχτηκε δεύτερο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων πεφτοντας ετσι στην 15η θεση του πινακα. Ειναι στο +4 απο την επικινδυνη ζώνη. Τις δύο τελευταίες εντος έδρας αναμετρήσεις στο πρωταθλημα παντως τις κερδισε (Βερονα και Σαλερνιοτανα, αμφοτερες με 1-0)

Στο στρατόπεδο της Εμπολι του Αλεσιο Ντιονιζι επικρατεί μεγάλη απογοητευση μετά την εντος έδρας ήττα με 4-3 από τη Σασουόλο κυρίως για τον τρόπο που έχασε στο φιναλε. Προηγηθηκε στο 4’ με πεναλτι του Καπούτο, εχανε με 2-1 και 3-2 αλλά ισοφάρισε δυο φορες. Δεχτηκε ομως στο 90+2’ το τεταρτο γκολ και …πάγωσε στο τελος! Ειναι 3η απο τελος με 10 βαθμους, η ομάδα με τις περισσοτερες ητεες και τις λιγοτερες ισοπαλίες στην κατηγορια, μολις μια για την ακριβεια (3-1-9, τερματα 8-25 κατι που συνιστά χειροτερη επιθεση και αμυνα!

Για τουε γηπεδουχους υπαρχουν σημαντικες απουσίες και ο λογος για τους Κέβιν Στρουτμαν (χαφ) και Ματέο Ρετέγκι (στράικερ) . Δεν προλαβαινουν να αποθεραπευτουν οι Μπάνι και Γκουντμουντσον, αμφιβολος ο Φιλιπ Γιαγκελο. Στο στρατοπεδο της Εμπολι τώρα, εκτος θα ειναι οι Τομαζο Μπαλντάντσι και Τζουζεπε Πεσελα…

Genoa: Martinez; Winter, Dragusin, Vasquez; Sabelli, Frendrup, Badelj, Thorsby, Haps; Malinovskyi, Puscas

Empoli : Berisha; Bereszynski, Ismajli, Luperto, Cacace; Fazzini, Ranocchia, Maleh; Cambiaghi, Caputo, Cancellieri