Κύπελλο Πορτογαλίας: Μπενφίκα – Σπόρτινγκ

Δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου με την Σπόρτινγκ να έχει πάρει το πρώτο ματς με 2-1.
Τα “λιοντάρια” είχαν τον έλεγχο για μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δη στο 1ο μέρος, όταν επέτρεψαν μόλις μία τελική στους “αετούς”. Το γκολ του Πέντρο Γκονσάλβες μόλις στο 9ο λεπτό τους έδωσε προβάδισμα και μομέντουμ, ενώ ο Βίκτορ Τζιέκερες σκόραρε κι αυτός στο 9ο λεπτό αλλά του 2ου μέρους.
Με το 31ο φετινό τέρμα του ο Σουηδός επιθετικός έμοιαζε να κλειδώνει τη νίκη, όμως η ομάδα του Ρότζερ Σμιτ κατάφερε να αντιδράσει, στέλνοντας δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Φρέντρικ Άουρσνες μείωσε στο 68′ και ο Άνχελ ντι Μαρία ισοφάρισε στο 71′, αλλά το τέρμα του Αργεντινού ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Οι δύο ομάδες κονταροχτυπιούνται στο πρωτάθλημα και μεταξύ αυτών θα βγεί και ο πρωταθλητής φέτος
Πάντως στο ματς του πρωταθλήματος η Μπενφίκα είχε νικήσει εντός έδρας με 2-1 ενώ το 2022 η Σπόρτινγκ είχε αποκλείσει την Μπενφίκα με σκορ 2-1 εκτός έδρας για το κύπελλο
Επίσης τα 7 από τα 8 τελευταια ματς που έχουν δώσει μεταξύ τους είναι γκολ – γκολ και Over.
Αναφορικά με το πρωτάθλημα η Σπόρτινγκ είναι στην πρώτη θέση με 68 βαθμούς σε 26 ματς ενώ η Μπενφίκα έχει ένα βαθμό λιγότερο και ένα ματς περισσότερο .
Πολλά θα κριθούν το Σάββατο όπου η Σπόρτινγκ θα υποδεχθεί την Μπενφίκα για το ματς του πρωταθλήματος

Προτάση: γκολ – γκολ