Uncategorized ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ

Nations League: Ισλανδία-Ουαλία (League b Group 4)

Στο Ρέικιαβικ ,η Ισλανδία κοντράρεται με την Ουαλία .

Οι “Βίκινγκ”  ξεκίνησαν με  μία περίεργη αίσθηση την διαδικασία των πρώτων δύο αγωνιστικών. Διότι  κέρδισαν  με 2-0 το Μαυροβούνιο (Oσκαρσον -Ποστάιρσον) ,αλλά στη συνέχεια, έχασαν με 3-1 απο την Τουρκία.

Βρέθηκαν πίσω στο σκορ ,ισοφάρισαν πρίν το ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να αντέξουν στην πίεση και τον φοβερό Ακτούργκογλου που σκόραρε χατ τρικ.  Η έδρα της είναι ένα ιδιαίτερα δυνατό κομμάτι μιας και έχει να χάσει από το ματς με την Πορτογαλία(0-1 στις 20-6-23) ,ενώ εν συνεχεία κέρδισε τη Βοσνία(1-0), Λιχτενστάιν(4-0) Μαυροβούνιο (2-0) και έφερε 1-1 με το Λουξεμβούργο.

Καλό νέο η επιστροφή του φορμαρισμνένου στόπερ Ινγκασον, του Παναθηναϊκού, αλλά και του έτερου στόπερ της Ντίσελντορφ,Φρέντρικσον.

Η Ουαλία, από την άλλη,  με τον Μπέλαμι στον πάγκο, ξεκίνησε με 0-0, εντός, κόντρα στην Τουρκία, για να ακολουθήσει το διπλό απέναντι στο Μαυροβούνιο(1-2) με δύο γκολ στα τρία πρώτα λεπτά!

Εκτός έδρας έχει αποι δύο νίκες-δύο ισοπαλίες και δύο ήττες στα τελευταία έξι ματς που έχει δώσει .

Στο αγωνιστικό λείπουν οι μέσοι ,Ράμσι και Αμπάντου. Τη μία θέση στη μεσαία γραμμή κάλυψε ο έμπειρος Αλεν .

Προϊστορία:  Το  1980,  η Ουαλία κέρδισε 0-4 για ακολουθήζσει η ήττα το 1984 για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 86 και το φιλικό 0-1 το 2008

Στατιστικά:

*Η Ισλανδία είναι ομάδα που παίζει πιο επιθετικά εκτός έδρας  έχοντας βάλει γκολ στα 6 απο τα 7 παιχνμίδια μακριά απο την  έδρα της .

• Η Ουαλία έχει σκοράρει στα τρία απο τα έξι πιο πρόσφατα εκτός.
  • 4 στα 6 over  η Ισλανδία –  3 στα 6  under η Ουαλκία

Εκτίμηση: Περίεργο παιχνίδι που η καλύτερη στοιχηματική προσέγιιση μοιάζει το να σκοράρουν και οι δύο ομάδες.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Γκολ γκολ