Ισπανία Β΄: Σοσιεδάδ Β΄ – Καρταχένα

Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την 2η ομάδα της Σοσιεδάδ στην προτελευταία θέση, προσπαθώντας φυσικά να αποφύγει το μοιραίο, την στιγμή που με νίκη η Καρταχένα θα βρεθεί στο -3 από την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

100%Clean Sheets

Έξι συνεχόμενες ήττες για την 2η ομάδα της Σοσιεδάδ μέχρι το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Λεγκανές, εκεί πάντως, όπου το 1-1 με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης έβαλε τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί. Δοκάρι για την δεύτερη ομάδα της Σοσιεδάδ στο ματς στην έδρα της Λεγκανές στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τους βάσκους όμως να βρίσκουν δίχτυα στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, με εντός περιοχής σουτ του Ολασαγκάστι. Αδικαιολόγητα παθητική πάντως μετά το 1-0, δίνοντας την δυνατότητα στη Λεγκανές όχι μόνο να ισοφαρίσει στο εξήντα, αλλά να έχει ευκαιρίες και γενικότερα να πιέσει στο τελευταίο ημίωρο του ματς, χωρίς όμως να καταφέρει να πραγματοποιήσει την ανατροπή. Στην προτελευταία θέση πλέον, έχοντας πλάτη μόνο την ουραγό και καταδικασμένη όπως όλα δείχνουν Αλκορκόν και στο -8 ταυτόχρονα από την γραμμή της παραμονής. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την δεύτερη ομάδα της Σοσιεδάδ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες για την Καρταχένα, σε διαφορετικές διοργανώσεις. Πρώτη εξ αυτών, το οδυνηρό 1-2 από την Βαλένθια, καθώς ζόρισε αρκετά τη «μεγάλη» αντίπαλο της, αλλά είδε τις «νυχτερίδες» να την αφήνουν εκτός κυπέλλου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οδυνηρό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και το βαρύ 0-3 που ακολούθησε για το πρωτάθλημα από την Ουέσκα, τόσο βάσει εικόνας, όσο και βαθμολογικά, καθώς της έβαλε φρένο στην προσπάθεια να προλάβει την πρώτη εξάδα, την στιγμή μάλιστα που ερχόταν από δύο τρίποντα, το εντός 3-0 με τη Μιραντές και το 1-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Αλμερία. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Καρταχένα στο σαράντα, ενώ χαμένο πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου από τον αγέραστο, σαραντάχρονο πλέον επιθετικό Ρουμπέν Κάστρο (45΄). Απόλυτα λογικό η εξέλιξη αυτή να επηρέασε την Καρταχένα, που είδε την Ουέσκα να την ρίχνει στο καναβάτσο στο πενήντα οκτώ (0-2) και να της δίνει την χαριστική βολή (0-3) στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και επτά ήττες για την Καρταχένα, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ουρουγουανός αριστερός μπακ Γκαστόν Σίλβα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την δεύτερη ομάδα της Σοσιεδάδ.

Φιλότιμες οι προσπάθειες των βάσκων, με την δεύτερη ομάδα της Σοσιεδάδ όμως να δείχνει πολύ ευάλωτη αμυντικά, γκρεμίζοντας ουσιαστικά ότι με κόπο χτίζει η επιθετική της γραμμή. Η Καρταχένα βέβαια δεν έχει αξιόλογο ρεκόρ εκτός έδρας για ομάδα που αξιώνει εξάδα και πλέι οφ ανόδου, αλλά το 2,70 που την συνοδεύει αξίζει το ρίσκο, ειδικά κόντρα σε αυτό τον αντίπαλο.