Πρέμιερ Σκωτίας: Νταντί.Γ- Ρος Κάουντι

Στο Tannadice η Νταντί.Γ υποδέχεται την Ρος Κάουντι σε ένα ματς το οποίο αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον και μοιάζει και αρκετά ισορροπημένο αφενός επειδή και οι δυο αποψινοί αντίπαλοι δεν έχουν καταφέρει να σταθεροποιήσουν την απόδοση τους σε ένα στάνταρ επίπεδο και αφετέρου διότι αμφότερες βρίσκονται βαθμολογικά κοντά στην πρώτη 6άδα του πίνακα που είναι και ο βασικός τους στόχος.

Ross County

Οι γηπεδούχοι επανήλθαν εκ νέου σε τροχιά επιτυχιών μόλις την περασμένη αγωνιστική όταν και επικράτησαν εκτός έδρας , στην παράταση, της Κιλμάρνοκ (1-2) για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Στο πρωτάθλημα η πορεία τους είναι “φτωχή” αφού από τις αρχές Νοεμβρίου έχουν χάσει 7/10 παιχνίδια τους με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στην 7η θέση αλλά σε απόσταση βολής από την 6η Αμπερντίν δηλαδή στο -3.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Μάλκι Μακάι στον πάγκο τους μπορεί να μην έκαναν στο πρωτάθλημα την εκκίνηση που περίμεναν αλλά στα τελευταία τους παιχνίδια έχουν δείξει μια βελτίωση και αυτή στον σχετικό πίνακα μεταφράζεται σε 10 βαθμούς συγκομιδή στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια τους με την νίκη απέναντι στην 4η του πίνακα Μάδεργουελ ( 3-1) να είναι σημείο αναφοράς.

Μπορεί ο πρόσφατος αποκλεισμός από την Λίβινγκστον στο Κύπελλο να ήταν μια μεγάλη απογοήτευση αλλά ο πρωταρχικός στόχος των Staggies είναι να παραμείνουν στην κατηγορία.

Αξίζει να αναφερθεί πως ο 24χρονος επιθετικός Ρίγκαν Τσάρλς Κουκ έχει συμβάλει σε 4 γκολ στις έξι πιο πρόσφατες συμμετοχές του στην κατηγορία.

Προϊστορία: Τα 4 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις είχαμε λιγότερα από 3 γκολ ανά 90λεπτο.

* Το ποντάρισμα μου εδώ θα είναι στο Goal ή το Over 2,5 σε απόδοση 1,65 αφού περιμένω ένα ανοιχτό ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που “βράζουν” λίγο -πολύ στο ίδιο καζάνι.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Goal ή Over 2,5