ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Europa Conference League

Προκριματικά Κόνφερενς Λιγκ : KR-Πογκον

Στο Βολούρ του Ρέικιαβικ, η ΚR  φιλοξενει τη Πογκον στη ρεβάνς του 4-1.

Η ομάδα απο την Ισλανδία είναι σε κακή αγωνιστική κατάσταση  μετρώντας μόνο μία νίκη σε έξι ματς σε όλες τις διοργανώσεις και αυτή στο Κύπελλο, εκτός έδρας, απέναντι στη Νιάβντρικ. Πριν το ματς με τη Πογκόν και το 4-1 έχασε πανεύκολα από την Βίκινγκουρ με 3-0 στην  έδρα της.  Γενικά είναι ομάδα με ανισορροπία στις γραμμές της, πολλά θέματα στην άμυνα όπου δέχεται εύκολα το γκολ αλλά δεν το βάζει κιολας.

Οι Πολωνοί έκαναν τρομερό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο της ευρωπαικής τους πρεμιέρας και κέρδιζαν εύκολα με 3-0, ενώ στο β ημίχρονο  έβαλαν ένα ακόμα για την απάντηση των Ισλανδών   με το γκολ της τιμής.  Στο πρώτο παιχνίδι δεν έπαιξε ο άλλοτε στόπερ του Παναθηναϊκού , Κώστας Τριανταφυλλόπουλος, ηγέτης στην  επίθεση  ο Σλοβένος Λούκα Ζάχοβιτς, γιος του σπουδαίου Ζλάτκο που έπαιξε και στον Ολυμπιακό.  Το Σάββατο ξεκινάει το Πρωτάθλημα,εντός έδρας, απέναντι

Προϊστορία: 4-1 στο πρώτο ματς η Πογκόν.

Εκτίμηση: Η Πογκόν θα μας πληρώσει στο διπλό της.