Τσάμπιονσιπ: Γουέστ Μπρόμιτς- Πρέστον

Στο Hawthorns η Γουέστ Μπρόμιτς υποδέχεται την Πρέστον σε εξ αναβολής παιχνίδι και με νίκη θα έχει την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην 3η θέση και στο – 4 από την προνομιούχο 2η θέση που στην παρούσα φάση κατέχει η Μπλάκμπερν.

14%Clean Sheets

Οι Baggies προέρχονται από το εύκολο 3-0 επί της Πίτερμπορο και έτσι έβαλαν στοπ στο αρνητικό σερί των 5 παιχνιδιών δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις που είχε προηγηθεί. Ο τεχνικός της ομάδας Βαλεριάν Ισμαέλ , πρώην Απόλλων Σμύρνης, είδε την ομάδα του απέναντι στην Πίτερμπορο να σημειώνει τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη προσδοκώντας σε ανάλογη συνέχεια. Πλήγμα ο τραυματισμός του νεοφερμένου Ντάριλ Ντάικ που τραυματίστηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου νικηφόρου αγώνα κόντρα στην Πίτερμπορο.

Τα “κρίνα” έχουν συμπληρώσει “καρέ” δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις με πιο πρόσφατη την ήττα από την Σουόνσι ( 0-1) στο Liberty Stadium ενώ νωρίτερα είχαν παραχωρήσει ισάριθμες ισοπαλίες μπροστά στο κοινό τους απέναντι σε Μπέρμπιγχαμ (1-1) και Σέφιλντ.Γ ( 2-2).

Με την έλευση πάντως του Ράιαν Λόου έχουν μαζέψει 8 βαθμούς σε πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος αλλά ο βασικός στόχος της ομάδας που δεν είναι άλλος από ένα πλασάρισμα στα μπαράζ ανόδου είναι ακόμη μακριά.

Η απόκτηση του 20χρονου επιθετικού Κάμερον Άρτσερ με την μορφή δανεισμού από την Άστον Βίλα αναμένεται να βοηθήσει άμεσα την ομάδα.

Προϊστορία: Σούπερ παράδοση έχουν οι γηπεδούχοι οι οποίοι μετράνε 8 διαδοχικές νίκες εντός έδρας απέναντι στην Πρέστον σε όλες τις διοργανώσεις. Μάλιστα οι Baggies έχουν κερδίσει στα 5/6 τελευταία παιχνίδια τους μπροστά στο κοινό τους τα “κρίνα” από το ημίχρονο.

* Η Γουέστ Μπρόμιτς θα επιχειρήσει να κερδίσει απόψε για να αρχίσει να χτίζει εκ νέου ένα νικηφόρο σερί απαραίτητο για να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη προνομιούχο δυάδα στον πίνακα. Τα “κρίνα” έχουν νέο προπονητή που μαθαίνει την ομάδα του και η ομάδα του αυτόν προπόνηση- προπόνηση και αγώνα- αγώνα.

Δίνω προβάδισμα στους γηπεδούχους και περιμένω μικρό σκορ.

Άλλωστε τα τρία τελευταία μεταξύ τους έχουν λήξει όλα με χαμηλό σκορ.