ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Serie A

Α΄ Ιταλιας : Mπολόνια -Αταλάντα

Στη Μπολώνια ,η τοπική ομάδα φιλοξενεί  την Αταλάντα  για την 17η αγωνιστική  του Καμπιονάτο.

Η επανέναρξη του  Πρωταθλήματος  βρήκε τους “Ροσομπλού”   να χάνουν απο τη Ρόμα με 1-0, χάρις στο πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 6ο λεπτό.  Μετά το γκολ προσπάθησε να ισορροπήσει, σε ένα βαθμό τα κατάφερε αλλά της εέλιψε η αποτελεσματικότητα. Με το νέο προπονητή Τιάγκο Μότα να προσπαθεί να περάσει τη δική του φιλοσοφία. Σημαντικό πρόβλημα ο τραυματισμός του επιθετικού Μάρκο Αρναούτοβιτς που χτύπησε στο ματς με τη Ρόμα με τον Αυστριακό να μπαίνει στη λίστα τραυματιών με αρκετούς μακροχρόνια απόντες.  Εντός έδρας  έχει κερδίσει τα τελευταία τρία ματς.

Η Αταλάντα, από την άλλη πλευρά, έχανε με 2-0 απο τη Σπέτσια σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Στο β ισορρόπησε και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει με τα γκολ των Χοιλουντ και Πασαλιτς.  Στα φιλικά έδειξε καλό πρόσωπο όχι όμως στο πρώτο επίσημο, ενώ συνολικά έχει πάρει ένα βαθμό στα τελευταία τέσσερα ματς. Εκτός έδρας έχει 5-2-1 έχοντας χάσει μόνο απο την Λέτσε. Αγωνιστικά, εκτός είναι ο φορ Μουριέλ και ο μέσος Μαλινόφσκι.

Προϊστορία: 2-1-4

Εκτίμηση: Η Μπολώνια είναι σκληρή ομάδα και η Αταλάντα είναι σε κρίση.Γκολ γκολ